IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕК благослови плана на Гърция за прочистване на банките от необслужваните заеми

Планът "Херкулес" е съобразен с пазара и няма да окаже държавна помощ на банките, заключава Комисията след проверка

15:23 | 10.10.19 г.
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Гърция няма да окаже държавна помощ на банките за справянето с необслужваните заеми. Това констатира Европейската комисия (ЕК), която провери доколко държавният план спазва правилата за държавната помощ на Европейския съюз (ЕС).

С това Брюксел благослови и на практика даде ход на изпълнението на плана на Атина за стабилизиране на банковите баланси.

Планът „Херкулес“ ще помогне на банките в южната ни съседка при секюритизиране и преместване на необслужвани заеми от техните баланси. Схемата предвижда частен фонд за секюритизация да купува необслужвани заеми от банките и да предлага ценни книжа, базирани на тези заеми, на инвеститори. Държавата ще предостави публична гаранция за по-малко рисковите инструменти и ще получи възнаграждение при пазарни условия.

Целта е да се привлекат широк кръг инвеститори и да се подпомогне възстановяването на банките.

Оценката на Комисията показа, че държавните гаранции ще бъдат възнаградени при пазарни условия според поетия риск, т.е. по начин, който би бил приемлив за частен оператор при пазарни условия.

Според ЕК това се гарантира от няколко елемента от плана. Първият – рискът за държавата е ограничен, тъй като държавната гаранция се прилага само за нискорисковите инструменти. Независима агенция за рейтинг, одобрена от Европейската централна банка, ще определи рейтинга им.

На второ място ЕК изтъква, че държавната гаранция влиза в сила само ако повече от половината от негарантираните и рискови траншове бъдат успешно продадени на участници на частния пазар.

Трето, възнаграждението на държавата за поетия риск ще бъде съобразено с пазара. Гаранционната такса ще се основава на пазарен показател и ще съответства на нивото и продължителността на риска, който държавата поема при предоставянето на гаранцията. Това означава, че платената гаранционна такса ще се увеличава с течение на времето в съответствие с продължителността на експозицията на държавата. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:04 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още