IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕК: Иновациите ще помогнат за декарбонизацията на металообработващата индустрия

Фонд за иновации ще обедини около 10 млрд. евро от търговията с 450 млн. квоти на въглеродни емисии между 2020 г. и 2030 г.

22:14 | 20.09.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Производството на цветни метали е процес, който се нуждае от огромно количество енергия, но новите технологии, които се разработват, могат да помогнат на сектора да се декарбонизира и Европейската комисия (ЕК) е готова да помогне на бизнеса чрез финансиране, споделя Мауро Петричионе, генерален директор на Отдела за климата към изпълнителния орган на Европейския съюз (ЕС) в интервю за Euractiv.

ЕС цели да постигне нулеви количества на емисии на въглероден диоксид до 2050 г. и поради тази причина страните членки трябва да променят начина, по който използват и произвеждат метали като алуминия, стоманата и други елементи като стъклото.

Виждането на ЕК по отношение на климатичния неутралитет на европейската икономика до средата на този век е да се поставят цели, които страните да следват, и по този начин ЕС да се превърне в първата мащабна икономика, постигаща такъв неутралитет, посочва Петричионе. 

Един от ключовите въпроси е как да се премахнат емисиите на парникови газове от европейските енергоемки индустрии, като в същото време се запазят икономическият растеж и конкурентоспособност.

Вече бяха положени значителни усилия благодарение на Европейска схема за търговия с емисии, която играе ролята на пазарен двигател, предоставящ стимули за намаляване на емисиите. Всъщност европейската промишленост е високоефективна и запазването на нейната конкурентоспособност върви ръка за ръка с ефективно използване на ресурсите и развитието на кръговата икономика. Компаниите от ЕС трябва да получат подкрепа на първо място, за да се превърнат в световни лидери в чистите иновативни технологии.

За да се извървят стъпите, необходими за постигане на неутралитет спрямо климата до 2050 г., иновациите са ключов фактор.

Много от технологиите, необходими за по-нататъшно намаляване на емисиите в сектори като стоманодобива, производството на цимент и химикали, вече съществуват, но ще трябва да докажат, че могат да работят в мащаб.

Научните изследвания и разработки ще намалят разходите за иновативни технологии и ще помогнат за разработването на нови продукти и решения. С увеличаването на практиките за рециклиране производството на много индустриални стоки като стомана, стъкло и пластмаси ще стане по-ефективно спрямо ресурсите и ще отделя по-малко емисии, тъй като енергийните нужди ще намалеят допълнително. Новите материали и начините за използване на съществуващи материали също ще играят важна роля.

За тежката промишленост преминаването към чисто производство, лишено от емисии, в много случаи означава значително модернизиране на съществуващите инсталации или пълната им подмяна. Тази инвестиция ще увеличи конкурентоспособността на промишлеността на ЕС и нейното присъствие в световната икономика, тъй като така става по-малко зависима от въглеродните емисии.

Дигитализацията и автоматизацията са ефективни краткосрочни начини за повишаване на конкурентоспособността, докато комбинация от електрификация, увеличена употреба на водород, биомаса и възобновяем синтетичен газ може да намали енергийните емисии, свързани с производството на промишлени стоки. Улавянето и съхранението на въглерод и улавянето и използването на въглерод могат да помогнат за справяне с емисиите.

Подходите на кръговата икономика несъмнено ще играят основна роля. Увеличаването на количеството материали, които са възобновяеми, не само ще окажат значително влияние върху намаляването на тези емисии, но също така ще позволят на ЕС да стане по-малко зависим от външните доставки на оскъдни суровини. 

Цветните метали, като например алуминия, могат да играят ключова роля в прехода на ЕС към неутрална за климата икономика до 2050 г. Те са от съществено значение за транспорта с ниско съдържание на въглерод, производството на възобновяема енергия и при сградите с нулева енергийна консумация. Те са безкрайно рециклируеми и са важен елемент за кръговата икономика, осигурявайки постоянен достъп до суровини в бъдеще.

Цветните метали могат да имат множество приложения в едно устойчиво бъдеще, като по този начин предлагат значителни възможности за заместване на материали, например в енергийния сектор, транспорта и строителството, смята Петричионе.

Фондът за иновации например е един от първите инструменти на ЕС за финансиране, които ясно подкрепят визията за неутрална за климата Европа до 2050 г. Фондът ще обедини около 10 млрд. евро в зависимост от цената на въглеродните емисии, от търговията с 450 милиона квоти на въглеродни емисии между 2020 г. и 2030 г., както и всички други неизползвани средства от настоящата програма NER300.

Фондът ще бъде една от най-големите световни програми за финансиране на иновативни нисковъглеродни технологии.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още