IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕК: Високата цена на въглерода в ЕС е само временно събитие

Поскъпването на въглерода до над 60 евро се дължи на ръста в цените на природния газ и реформирането на въглеродния пазар на ЕС, смята Беатрис Йорди Агире

10:45 | 04.09.21 г. 3
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Служител на Европейската комисия (ЕК) призова за запазване на спокойствие на фона на поскъпването на квотите за въглеродни емисии до над 60 евро на пазара в Европейския съюз (ЕС), съобщава Euractiv.

 „Мисля, че трябва да запазим спокойствие“, каза Беатрис Йорди Агире, директор в дирекцията по климата към ЕК, отговаряща за европейските и международните пазари на въглерод. „Не очакваме, че това ще бъде ситуация, която ще продължи дълго“, добавя тя на събитие, посветено на Европейската система за търговия с емисии (ETS). 

Тя призова участниците в ETS да правят разлика между краткосрочните пазарни условия и дългосрочни тенденции.

Цените на въглеродните квоти прехвърлиха за първи път границата от 60 евро в понеделник (30 август), с което се постави нов рекорд на европейския пазар. Това се отрази на цените на електроенергията, които също достигнаха рекордно високи нива от 140 мегаватчаса (МВтч) при сегмента „ден напред“ в сряда (1 септември).

Полша и Испания изразиха притеснения относно твърде бързото ескалиране на цените на въглерода - въпрос, който вероятно ще се появи отново в политическия дебат, докато страните от ЕС разглеждат предложената реформа на пазара на въглеродни квоти, внесена от ЕК през юли.

„По-високите цени на въглеродния диоксид означават, че трябва да похарчим милиарди за разходите за съответствие“, каза Павел Чох, вицепрезидент по корпоративните въпроси в полската държавна електроенергийна компания PGE. „Това очевидно е проблем за компания като PGE, която днес до голяма степен разчита на въглищата“, добави той.

Йорди Агире заяви, че високите цени на въглерода са резултат от няколко фактора, включително от повишаването на цените на природния газ и реформата на въглеродния пазар на ЕС, приета преди две години, която цели да повиши цената да насърчи компаниите да намалят емисиите.

„Вярно е, че сега сме в контекста на високите цени на газа“, признава тя, като добавя, че това е само краткосрочно явление и вероятно изхожда и от „геополитическата ситуация“, свързана с газопровода „Северен поток 2“. „Пазарът работи и изпраща силен сигнал за декарбонизация“, изтъква Йорди Агире, посочвайки „инвестиционните механизми и другите инструменти“, с които разполагат държавите членки на ЕС, за да се справят с високите цени на въглерода и „да стимулират декарбонизацията по подходящ начин“.

Милан Елкербут, изследовател от Центъра за европейски политически изследвания (CEPS), споделя, че са необходими „отделни механизми“ за справяне с високите цени на въглеродните емисии, вместо да се променя на европейския въглероден пазар.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:09 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 0
Императорът
преди 2 години
Нали ЕК измислиха това безумие, бе ??? Готови са да загробят европейската икономика... успокоявайки ни !!! Тпоумната и нагла урсула трябва да се люля на въжето, заедно с цялата си свита !!! Сигурен съм, че като дойде време за люляне, мишел с палячовската цифка, ще и отстъпи на драго сърце място !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 0
Императорът
преди 2 години
Ще строят, хубаво. И какъв е делът на геотермалната енергия в световният енергиен микс? 0.18% има ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 1
zelka007
преди 2 години
хех ... унгарците понеже не ги разбират нещата , ще строят и геотермални централи за отопление на будапеща ... освен успешният проект в мишколц ... за форумните газовици , да ги светна , в момента геотермалните топлофикациите в унгария продават наполовина на цените на топлофикация софия ... няма въглеродни квоти , няма пушилки ... *** друго си е рассийският тръбен газ . кога го има , кога го нема ... румънци , сърби , гърци ще строят също . но ние нямаме потенциал , тъй е лайтмотивът у нас ... те така ... и понеже няма въглеродни квоти по света , форумните въглищари и газовици не е лошо да се запознаят с пазарът на такива в канада , япония , китай и прочие ... тъй , само за обща култура , да придобият бегла представа колко струва електричеството на едро в тези държави след прилагане на квотите , които разбира се ги няма де ... :))) ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още