IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Експерт: Турция живее на вересия, но дълговете ѝ ще трябва да бъдат платени

Според бившия генерален консул в Одрин и Истанбул Георги Димов самите турци осъзнават, че едноличният режим е опасен

23:51 | 25.06.18 г. 24
Експерт: Турция живее на вересия, но дълговете ѝ ще трябва да бъдат платени

Турция живее на вересия, но дълговете ѝ рано или късно ще трябва да бъдат платени. Това каза експертът и бивш генерален консул  в Одрин и Истанбул Георги Димов в предаването „Светът е бизнес“ с водещ Николай Кръстев.

Събеседникът коментира резултатите от предсрочните парламентарни и президентски избори в Турция тази неделя, спечелени от президента Реджеп Ердоган.

„Самите турци все повече осъзнават, че едноличният режим е опасен, защото в тази си битност, той управлява с пълен волунтаризъм – и политически, и икономически. Поради това Турция в момента икономически е стигнала до това положение да има вътрешен и външен дълг общо над 3 трлн. и 600 млрд. турски лири. Това е над целия национален доход на страната. Текущият дефицит е 6,5% от БВП, тоест Турция живее на вересия, но тези дългове рано или късно трябва да се плащат“, посочва експертът.

Според Димов националистическият вот на тези избори беше засилен, защото той беше нужен на Ердоган. Без него той реално нямаше как да продължи да управлява,смята той.

„Идеологията, която господства в югоизточната ни съседка, е националистическият ислямизъм или ислям на национализма, който сега ще бъде претворен и в самото управление. Коалицията ще бъде точно между ислямисти и националисти“.

Прокюрдската партия Народна демократична партия за трети път успява да премине 10-процентния праг за влизане в парламента. Това я прави третата самостоятелна политическа сила в Турция.

„Ако трябва да бъдем точни, тя е трън в очите на Ердоган още от 7 юни 2015 г., когато за първи път успя да прескочи прага и да вкара своя парламентарна група./.../ Това му открадна абсолютното мнозинство. Затова бяха насрочени предсрочни избори, но тя пак постигна успех, както и сега. Затова нейните лидери са в затвора и ще бъдат преследвани“, смята Димов.

Ердоган стана президент благодарение на кюрдите и сега, когато вече не са му нужни, ги изхвърля като носна кърпичка, коментира още специалистът по външна политика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

24
rate up comment 37 rate down comment 0
troika
преди 5 години
То каква е ситуацията ще се види след няколко месеца, като почнат падежите на държавните заеми и фирмите се озъбят да си плащат външните кредити.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 38 rate down comment 1
data
преди 5 години
а има голям шанс да седнат на дървеният , щот производствената им база е развита основно на американски , японски и германски патенти :) Да не говорим че цялата им военна промишленост е made in US
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 31 rate down comment 2
kalendar
преди 5 години
Иначе какво? Ситуацията не е като преди две години. САЩ заплаши и със санкции ако купят с-400...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 33 rate down comment 0
data
преди 5 години
Е те тука идва и номера с бежанците и заплахите - купувайте иначе ........п.п. Съединените щати заплашиха Турция, че няма да получи американските бомбардировачи F-35 от 5-то поколение, ако Анкара закупи от Москва ПВО комплекса С-400 , съобщи АП. Агенцията се позовава на изявление на помощник - държавния секретар по европейските и евроазиатските въпроси Уес Мичъл.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 36 rate down comment 1
kalendar
преди 5 години
Turkey's main export partners were: Germany (10 percent of total exports); the UK, the UAE, Iraq and the US (6 percent each); Italy (5 percent); France and Spain (4 percent each). Чудя са - ако махнем тия 30-35% от износът им...кво ли ще стане с тех?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 39 rate down comment 3
data
преди 5 години
На Италия дългът и е вътрешен щот е деноминиран в евра :) В Турция нищо страшно нема да става - просто турците ша обедняват ама имперските *** са скъпо нещо както знаеш - и в макро и микро икономиката п.п. държавните финанси са им здрави , Имат сравнително ниско ниво на задлъжнялост , обаче икономиката им се оказа доста крехка - за малко един свален самальот да им капичне "имперската" икономика
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 33 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 5 години
Да не говорим, че Турция има 565 тона злато - повече от Индия и е в десетката по тоя показател, отделно има почти $90 млрд. вялутен резерв - два пъти повече от Италия, която обаче има $2.3 трлн. външен дълг - нещо да кажеш за фалити и макроикономика? Сподели, ако имаш... ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 33 rate down comment 8
Mavi Goz
преди 5 години
Морско момченце, къде набърка макроикономиката тука? Не, че ми е стихия, ама аз говоря за аритметика. Остави ги фалитите - говориме за това, че сички харчат повече, отколкото изкарват и бате ти Ердо е далече назад по тоя показател (зае би ги разни бивши генерални консули и обикновени *** какво пищат и говорят) в сравнение с тези, дето уж ги гледаме и се учиме от тях.Турция има около $270 млрд. външен дълг, или 45% от бетевето. Вътрешния викаш, не е важен - хуу. И кво толкова страшно има да става в Турция - светни ме - може и с макроикономическото фенерче... ;) Да погледнеме ли каква е ситуацията по този параметър в Г7 и да сравниме?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 33 rate down comment 2
data
преди 5 години
Е ти току що откри топлата вода - задълженията на тюркия са външни , а там няма празно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 34 rate down comment 4
data
преди 5 години
Синьо оченце , макро икономиката ти куца доста . Ако не си разбрал дали фалираш или не зависи от кредиторите ти , не от теб . Та в кратце вътрешният дълг кредиторите са ти собственото население - демек вътрешният дълг не е дълг
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още