IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕП подкрепя европейското бъдеще на страните от Западните Балкани, но препоръчва реформи

Депутатите насърчават София и Скопие да решат двустранните си проблеми

09:19 | 26.03.21 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg</em></p>

Снимка: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg

Държавите от Западните Балкани трябва да продължат с реформите в основни области – борба с корупцията и организираната престъпност, върховенство на закона и ефективни и демократични институции, за да се присъединят към Европейския съюз (ЕС).

Това се посочва в резолюции на Европейския парламент (ЕП), приети въз основа на доклади за оценка на напредъка на Албания, Косово, Северна Македония и Сърбия през последните 2 години, съобщават от пресслужбата на ЕП.

За Албания евродепутатите посочват, че общите избори на 25 април 2021 г. ще бъдат от ключово значение за консолидирането и подновяването на демократичния процес. Те подчертават, че свободните и честни избори са от основно значение за процеса на интеграция в ЕС.

Евродепутатите призовават правителствата на Косово и на Сърбия да се въздържат от всякакви действия, които биха могли да подкопаят доверието между двете държави. Те призовават още петте държави членки, които още не са признали Косови, да го направят, защото независимостта му е необратима, а и това ще нормализира отношенията Белград – Прищина, ще укрепи стабилността в региона и ще улесни интеграцията в ЕС на двете държави.

Парламентът настоява също така Съветът на ЕС спешно да пристъпи към приемането на безвизов режим за гражданите на Косово.

Що се отнася до Северна Македония, членовете на ЕП заявяват, че страната е постигнала последователен напредък и поддържа стабилен темп при приемането на реформите на ЕС. Поради това те призовават възможно най-скоро да се проведе първата междуправителствена конференция със Северна Македония, която ще отбележи официалното начало на преговорите за присъединяване.

Евродепутатите отбелязват, че България и Северна Македония все още не са постигнали разбирателство по нерешените двустранни въпроси, като насърчават София и Скопие да постигнат компромис по план за действие от конкретни мерки за преодоляване на тази безизходица.

Депутатите подчертават обаче, че няма напредък в прилагането на предишните препоръки на ЕП относно дискриминацията срещу граждани, които открито изразяват своята българска идентичност или етнически произход.

За Сърбия ЕП посочва, че нормализирането на отношенията с Косово и искреното зачитане на основните права на национално равнище са от съществено значение за определяне на темпа на преговорите за присъединяване. Депутатите изразяват загриженост за ефективното функциониране на новия парламент на Сърбия, в който няма парламентарна опозиция и чиято легитимност се оспорва от опозиционните партии.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:32 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още