IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ердоган дава на заден с по-бавно и постепенно увеличаване на лихвите

Това е смяна на тона спрямо предишния ангажимент за бързи понижения

16:47 | 18.01.22 г. 2
Автор - снимка
Създател
Ердоган дава на заден с по-бавно и постепенно увеличаване на лихвите

Турският президент Реджеп Ердоган заяви, че лихвените проценти ще намаляват бавно и постепенно, отказвайки се от предишния ангажимент за бързо намаляване. Това представлява промяна в тона на турския лидер преди поредната среща на ръководството на централната банка по-късно тази седмица.

„Обменният курс, лихвеният процент ще намаляват бавно, постепенно и без да се бърза“, за да може 2022 г. да стане „нашата най-блестяща година“, заяви той пред репортери на връщане от посещение в Албания, цитиран от Bloomberg.

Коментарът на президента дублира посланията на финансовия министър Нуредин Небати, който в интервю за медията миналата седмица заяви, че първо ще трябва да се види как икономиката се развива през първото тримесечие.

Централната банка намали основната си лихва с 500 базисни пункта до 14% от септември насам и постави на пауза политиката на облекчения поне до края на март, за да прецени какъв ще е резултатът от политиката на парични стимули.

Следващата среща на централната банка е насрочена за този четвъртък и коментарите на Ердоган изглежда потвърждават, че лихвените проценти ще останат без промяна.

Турският президент каза още, че лирата се е стабилизирала след предприетите от правителството мерки в края на декември, които предвиждат и гаранции за депозитите в лири.

„Както знаете, тя спадна до 12 (долара) и дори още по-надолу, но по-късно нарасна. Но и него ще намалим“, каза Ердоган, говорейки за обменния курс между лирата и долара. Към 15:30 ч. българско време турската лира поевтинява, достигайки цена от 13,5772 за щатски долар.

Лирата загуби приблизително половината от стойността си спрямо долара през 2021 година и се превърна в най-зле представящата се водеща валута най-вече заради намаляването на лихвените проценти. Нейното обезценяване ускори инфлацията в Турция, която достигна 36% през декември – най-високото равнище от близо две десетилетия.

„Инфлацията се забавя, ще се забавя – това е сигурно“, каза президентът, според когото ниските лихви ограничават повишението на потребителските цени.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:30 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 0
Иван Митев
преди 2 години
До два часа след подобрено емитиране на турски лири ще е спряло развитието на стопанската криза в Турция. Накратко за ситуацията: Заради неправилно емитиране на турски лири, в Турция е с възникващи щети. При допусканата парична грешка е невъзможно устойчиво развитие. Със заеми правителството събира пари за да плаща щети и отложи държавния стопански крах. Ресурсите за противодействие срещу щети са ограничени. Трудностите се увеличават. Централната банка няма капацитет за устойчиво спасение от щети от паричната грешка. Прекратяването на съдбовната парична грешка зависи от волята на държавната власт.Възможно е устойчиво развитие. В Турция, след подобрено емитиране на турски лири е постижимо устойчиво развитие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 0
Батя
преди 2 години
Елена, в заглавието пишете за увеличаване, а в текста за намаляване на лихвата!Кое е вярното в крайна сметка?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още