IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ердоган иска нова ера със САЩ в областта на сигурността

Турският президент смята, че предстоящата среща в Белия дом е решаваща за съгласуване на различните позициите на двете държави

18:01 | 12.11.19 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Източник: Ройтерс</em></p>

Източник: Ройтерс

Турция се стреми да обърне страницата на конфликта със САЩ преди предстоящата среща на президента Реджеп Ердоган с американския му колега Доналд Тръмп, на която трябва да бъдат обсъдени проблемите, разделящи двете страни, които са съюзници в НАТО, включително закупуването на руска система за противоракетна отбрана от Анкара.

Преди да отпътува за Вашингтон във вторник Ердоган заяви, че иска да "започне нова ера по отношение на общите проблеми в сигурността" заедно със САЩ.

"Двамата с Тръмп сме съгласни да разрешаваме проблеми и да развиваме връзките си въпреки помрачените ни отношения", каза Ердоган на предавана по телевизията пресконференция на летището в Анкара.

Отношенията на Турция със САЩ бяха обтегнати както от разногласията относно турската офанзива в Сирия, така и от решението на Анкара да закупи руската система за противоракетна отбрана С-400.

Въпросът за С-400 ще бъде сред основните теми на разговорите на Ердоган с Тръмп в сряда. Срещата е изключително важна за бъдещите отношения между Турция и САЩ, заяви пред Bloomberg в понеделник говорителят на турския президент Фахретин Алтън.

Ердоган смята срещата тази седмица в Белия дом за решаваща за съгласуването на различията, казва още Алтън.

Но пречките пред подобряването на отношенията между двете страни остават. Ердоган подчертава, че руската система за противоракетна отбрана ще бъде активирана скоро, противопоставяйки се на настояването на Вашингтон за изчакване.

Турският президент не спомена този спор преди заминаването си за Вашингтон, но заяви, че ще разговаря с президента Владимир Путин след срещата си с Тръмп.

В Сирия САЩ отдавна са в съюз с кюрдските сили, които Турция счита за терористи. Решението на Тръмп да изтегли американските части доведе до военна операция на турските сили. Военната операция срещу кюрдите предизвика международен протест и доведе до искания на членовете на двете партии в Конгреса за санкции срещу правителството на Ердоган.

Турският президент се оплака, че споразумението със САЩ за изтеглянето на подкрепяните от американците кюрдски сили от североизточна Сирия не е изпълнено изцяло. Той също така критикува разговора на Тръмп с кюрдския лидер, който беше поканен в САЩ от сенатори, като нарече командира и неговите бойци "терористи".

Още отпреди кризата в Сирия американски конгресмени настояват администрацията да наложи санкции на Анкара за закупуването на руска военна техника заради рискове за американските изтребители F-35. Турция беше отстранена от съвместната програма за производство на бойния самолет заради покупката.

"Многократно сме изразявали позицията си" по отношение на С-400, каза Алтън, имайки предвид отдавнашното мнение на Ердоган, че руските ракети са абсолютно необходими за националната сигурност на Турция.

„Геополитиката изисква от Турция да има множество системи за противовъздушна и противоракетна отбрана“, допълни говорителят на турския президент. „Когато изразихме желание да купим американски системи за противоракетна отбрана Patriot, САЩ поставиха условие да не купуваме С-400“, добави още той.

Ердоган каза в края на миналата седмица, че е готов да купи системи Patriot, ако условията са подходящи.

Думите на Алтън подчертават затрудненията да се постигне консенсус между позициията на Турция за противовъздушна отбрана и тази на Вашингтон - разрив, който може да разруши десетгодишния съюз между двете страни.

"Убеден съм, че Ердоган и Тръмп ще имат откровен разговор по въпроса", каза говорителят на президента. „Вярвам, че двамата лидери могат да намерят решение, което е приемливо и може да бъде приложено“, добави още той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:16 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още