IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС е готов да даде повече гаранции на Великобритания за предпазния механизъм

Удължаване на срока на Brexit трябва да е конкретно предназначено за разрешаване на безизходицата, смята Мишел Барние

13:47 | 02.03.19 г.
<p>
	Главният преговарящ на ЕС за Brexit Мишел Барние.&nbsp;<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Главният преговарящ на ЕС за Brexit Мишел Барние. Снимка: Ройтерс

Европейският съюз е готов да даде на Великобритания повече гаранции, че т. нар. backstop - предпазният механизъм, чийто замисъл е да предотврати връщането на "твърда" граница между членката на ЕС Ирландия и британска Северна Ирландия, е предназначен да бъде само временен. Това каза главният преговарящ на съюза за Brexit Мишел Барние, цитиран от Ройтерс.

„Знаем, че във Великобритания има съмнения, че предпазният механизъм може да задържи Обединеното кралство вечно свързано с ЕС“, заяви Барние в интервю за германския вестник Die Welt.

„Ние няма да оттеглим предпазния механизъм. Това е застраховка. Не искаме да го използваме. Това е като при застраховката на жилище. Тя е предназначена само за най-лошия сценарий“, изтъкна Барние.

Британският външен министър Джереми Хънт заяви миналия месец, че ключът към постигането на сделка за Brexit, която британското правителство да може да прокара през парламента, е по-точното определяне на „временния“ характер на ирландския предпазен механизъм.

Британският премиер Тереза Мей заяви, че ако британските депутати отхвърлят още веднъж споразумението й за напускане на ЕС в гласуване, което трябва да се състои на 12 март, те ще я упълномощят да поиска от съюза отлагане на Brexit.

Барние заяви, че гаранциите на ЕС за временния характер на предпазния механизъм може да са част от политическо споразумение, определящо очакванията за отношенията на Великобритания с блока след напускането й.

Той отбеляза пред Die Welt, че удължаването на срока за Brexit трябва да е конкретно предназначено за разрешаване на безизходицата. Той допълни, че е малък рискът останалите 27 лидери на страни членки на ЕС да се противопоставят на отлагане на излизането на Обединеното кралство от съюза, ако страната е сериозна в намерението си за намиране на решение. За момента определената дата за Brexit е 29 март.

„Въпросът, който 27-те страни членки на ЕС ще зададат, е каква е целта на удължаването? Отговорът не може да бъде, че Великобритания иска да отложи един проблем. Тя трябва да иска да го разреши“, посочи Барние.

Той допълни, че решение за удължаване на срока на Brexit трябва да бъде подкрепено единодушно от лидерите на ЕС на срещата им на върха на 21 март.

В същото време президентът на Словения Борут Пахор заяви, че страната му и много други страни членки на ЕС ще бъдат отворени за удължаване на датата, на която Великобритания трябва да напусне блока.

„Никой не иска да види твърд хаотичен Brexit“, посочи Пахор. „Мисля, че удължаването на времето би било вариант“, допълни той в интервю за Sky News по време на посещението си във Великобритания.

Пахор също е на мнение, че отлагането няма да улесни намирането на компромис и че е необходима яснота и консенсус сред британските депутати.

„В момента не е ясно дали Великобритания има ясна позиция за някакво компромисно решение“, отбеляза той.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:32 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още