IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС готви инфраструктурен план за 40 млрд. евро в отговор на китайските амбиции

Той ще е фокусирана върху дигитални, транспортни, енергийни и търговски проекти, става ясно от проект, видян от Bloomberg

20:40 | 11.11.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;David Paul Morris/Bloomberg</em></p>

Снимка: David Paul Morris/Bloomberg

Европейският съюз ще представи следващата седмица стратегията си на стойност над 40 млрд. евро за инвестиции в технологии и инфраструктура – ключова част от западния отговор на инициативата „Един пояс, един път“ на Китай.

Стратегията на ЕС „Global Gateway“ ще е фокусирана върху дигитални, транспортни, енергийни и търговски проекти, става ясно от проект, видян от Bloomberg. Планът цели да подпомогне интересите и конкурентоспособността на Европа по света, докато в същото време насърчава устойчивите екологични стандарти и ценности като демокрацията, човешките права и върховенството на закона.

Стратегията следва постигнатото през лятото споразумение в рамките на Г-7 за създаване на международна инфраструктурна инициатива, наречена „Build Back Better World“, чиято цел е инфраструктурна помощ за развиващите се държави и зелен отговор на китайските амбиции.

От документа, видян от Bloomberg, става ясно, че европейският проект цели да създаде чадър за вече наличните европейски инвестиции в инфраструктура по света, за да се постигне по-добра координация между страните членки, да се разшири сътрудничеството с международни и регионални партньори и др.

ЕС ще предложи 40 млрд. евро гаранции от Европейския фонд за устойчиво развитие плюс, както и няколко милиарда под формата на грантове, става ясно от проекта. Документът също така отбелязва, че в рамките на настоящия европейски бюджетен цикъл до 2027 г. инвестициите в свързаност се очаква да нараснат значително чрез програмата „Global Europe“ за подпомагане на развитието, чийто бюджет възлиза на 79,5 млрд. евро.

Чрез „Global Europe“ ЕС ще подкрепи проекти на много места по света, включително:

- Западните Балкани и Турция, като проектът подчертава поставяне на ударение върху трансевропейската транспортна мрежа като основна инициатива.

- Източна Европа, където фокусът ще е инвестиции в дигиталния сектор и във възобновяемата енергия, инфраструктура за чиста енергия за развитието на добива на суровини и др.

- Южна Европа, където може да бъдат отпуснати грантове на до 7 млрд. евро. ЕС се надява да генерира частни инвестиции за до 30 млрд. евро за проекти включително в производството на зелен водород.

- Африка, където ЕС се надява да помогне за развитието на дигиталната икономика и да стимулира достъпа до интернет и транспортните връзки.

- Централна Азия, като тук ударението ще е върху устойчивия транспорт и планиране.

- Латинска Америка блокът планира да доразвие съществуващите проекти за фиброоптични кабели

- Арктическия регион, където ще се финансират проекти за 5G, като предвидени са и инвестиции в зелен водород в Гренландия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:46 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още