IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС обмисля ново предложение за риболовните права от Великобритания

То е опит на британския премиер Борис Джонсън за споразумение в последната минута

22:59 | 21.12.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Европейският съюз обмисля ново предложение за риболовните права от Великобритания на фона на усилията на британския премиер Борис Джонсън да постигне търговска сделка в последния момент, предава Bloomberg.

И двете страни дадоха да се разбере през уикенда, че не могат да направят повече компромиси, но в понеделник Великобритания е предложила да направи още отстъпки, ако ЕС отстъпи в други области, съобщават запознати с преговорите източници. Последното предложение на Великобритания предвижда ЕС да намали стойността на рибата, която лови в британски води с около една трета. Миналата седмица Великобритания настояваше ЕС да приеме понижение с 60%.

В петък ЕС уведоми преговарящите, че свиване с 25% е последното предложение и то вече е било прието трудно от страни като Франция и Дания. Първоначално блокът предложи 18%. Европейската комисия, която води преговорите от името на 27-те страни членки на ЕС, ще обсъди предложението с националните правителства, особено с тези, които имат голяма риболовна индустрия, преди да отговори, допълниха източниците.

След съобщението паундът ограничи загубите си, но все пак отбеляза спад от 0,3% за деня до ниво от около 1,3480 долара.

След още един ден на интензивни преговори между страните в Брюксел и консултации с високопоставени представители в Лондон, Париж и Берлин, двете страни все още не са готови да сложат край на преговорите и сделката няма да дойде в понеделник, съобщиха официални представители. Те допълниха, че преговорите може да се провалят и заради големи разногласия по въпроса какви ответни мерки може да предприеме едната стана, ако другата наруши правилата.

Дори двете страни да изгладят разногласията си колко риба мога да ловят европейските кораби, в момента те обсъждат риба на стойност едва 33 млн. евро (40 млн. долара) годишно, преговорите все пак може да се провалят заради искането на ЕС да може да налага по-широки мита върху Великобритания, ако Лондон се отметне от споразумения за риболова. Великобритания заяви, че ще приеме наказателни мита върху риболова, но не и в други области.

Великобритания е поискала от ЕС да приеме петгодишен преход за новото споразумение вместо седем години, разкриват източниците. Първоначално съюзът настояваше за десетгодишен преходен период, а Великобритания предложи три.

„Има последователни предложения от Великобритания, някои от които за риболова, които не отговарят на европейските приоритети и искания“, каза в Париж френският министър по европейските въпроси Клеман Бон.

„Трудностите в риболовния сектор остават, но не само там, така че ще бъде грешка и неприемливо стигматизиране да кажем, че само няколко страни или няколко сектора блокират преговорите“, допълни той.

Великобритания смята контрола върху риболовните си води, които преди бяха под юрисдикцията на ЕС, като ключов елемент от суверенитета, който си възвръща с Brexit. От своя страна, съюзът не иска да даде достъп до единния си пазар, без да запази риболовни права в замяна.

На пресконференция в Лондон Джонсън заяви, че е говорил с френския президент Еманюел Макрон в понеделник, но двамата са обсъждали по-скоро коронавирусната криза, отколкото Brexit.

„Много е важно всички да разбират, че Великобритания трябва да може да контролира собствените си закони напълно и също така трябва да можем да контролираме риболовните си води“, заяви Джонсън. Той повтори, че дори Великобритания да не успее да постигне сделка и да търгува с ЕС с мита и квоти, това развитие би било „повече от задоволително“.

По-рано през деня британското правителство потвърди, че няма да иска удължаване на преходния период след Brexit отвъд 31 декември.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:50 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още