IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС оформи решението за премахване на въглищните централи

Споразумението включва специална клауза за Полша, която прие договореностите под натиска на останалите страни

16:43 | 19.12.18 г. 2
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Законодателите на Европейският съюз (ЕС) успяха да постигнат споразумение в ранните часове на днешния ден относно предложената реформа за регулациите на пазара на електроенергия, която включва прекратяването на субсидиите за въглищни централи до 2025 г. и специална клауза за Полша, съобщава Euractiv. 

След дълги разговори, които започнаха във вторник сутринта, европейските преговарящи най-после успяха да се договорят за реформите днес.

Сделката ознаменува финала на приемането на „пакет за чиста енергия“, който беше представен от Европейската комисия (ЕК) още преди две години.

„Ако държавите членки на ЕС потвърдят това решение, ще постигнем политическо споразумение за целия пакет за чиста енергия“, заяви австрийският министър на устойчивото развитие и туризма Елизабет Кьостингер, чиято страна в момента е домакин на Съвета на ЕС.

Въпреки това сделката все още е далеч от изпълнението на Парижкото споразумение за климатичните промени, подписано през 2015 г., което цели ограничаване на глобалното затопляне до 2 градуса по Целзий.

Новият пазар на електроенергия е създаден да внесе ограничение при субсидиите за въглищни електроцентрали чрез въвеждането на стандарт за емисиите въглероден диоксид, който ограничава тяхното количество до 550 г за киловатчас при новите електроцентрали.

Правилото „550“ е крайъгълният камък на споразумението и изключва държавната помощ за въглищата.

Стандартът ще започне да се прилага за всички нови електроцентрали, веднага след като регламентът влезе в сила на 1 юли 2025 г.

„Субсидирането на въглищните централи, които вече съществуват, повече няма да се толерира в пределите на ЕС след средата на следващото десетилетие“, заяви представител на Европейския парламент.

Предишните разговори в тази насока нямаха същия ефект, тъй като Полша се противопостави на предложението, защото разчита изключително силно на своята мрежа от въглищни електроцентрали.

Тези централи получават държавно финансиране чрез механизми за капацитет, които държат съоръженията в режим на готовност, в случай че настъпят извънредни ситуации.

В крайна сметка Полша се съгласи за правилото „550“ и крайния срок за прекратяване дейността на въглищните централи.

Държавите, които също подкрепиха идеята са Дания, Финландия, Франция, германия, Италия, Латвия, Люксембург, Холандия, Португалия, Испания, Швеция и Великобритания.

Еврокомисарят по въпросите на климата и енергетиката Мигел Ариас Канете остана доволен от постигнатото решение, заявявайки, че „механизмите за капацитет повече няма да се използват като задна врата за силно замърсяващите централи, работещи на въглища, които пречат на борбата срещу климатичните промени“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:31 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

2
rate up comment 12 rate down comment 3
khao
преди 5 години
като при газопровода, Тиквата се снишава, чака и мълчи ... а 2024 ще писне че ЕК са го карали да приватизира Марица 2 :):) и той след кански мъки е успял да договори по малка глоба която ще бъде платена от печалбата на Марица 2 :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 0
forexar
преди 5 години
A какво стана с позицията на България? Нали бяхме против подобно на Полша?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още