IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС ще предложи на Лондон подобрен еквивалент на регулациите за финансовия сектор

Въпреки това принципът за равностойност остава едностранен, което означава, че ЕС може да реши да го отмени в кратък срок

11:59 | 20.03.18 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Европейският съюз обмисля да предложи на Великобритания „подобрен еквивалент“ на регулациите за финансовия сектор. Това става ясно от проект за европейските насоки по търговското споразумение с Лондон след Brexit, цитиран от Bloomberg.

Еквивалентност на регулациите означава на практика, че британските институции ще могат да търгуват в ЕС само ако правилата им са определени за "равностойни" от Европейската комисия - едностранно одобрение, което може да бъде оттеглено във всеки един момент.

Допълнението към изготвените по-рано насоки, което ще бъде обсъдено по време на среща на министрите на ЕС във вторник, уточнява, че механизмът за еквивалентност ще продължи да бъде едностранен. Това означава, че ЕС може да реши да го анулира по свое желание и в кратки срокове. 

„Що се отнася до финансовите услуги, целта трябва да е преработен и подобрен механизъм за еквивалентност, който позволява подходящ достъп до пазарите на финансови услуги, но в същото време запазва финансовата стабилност, цялостта на единния пазар и самостоятелността на взимане на решения в ЕС“, се казва в проекта.

В него се допълва също, че механизмите за еквивалентност и решенията ще бъдат „изготвени и приложени едностранно от ЕС“.nion

Великобритания настоява за прилагането на система за взаимно признаване на регулациите и набор от правила, които са по-устойчиви, а не обект на едностранна отмяна. Банките също искат прилагането на система, която е по-добра от тази на еквивалентността.

Механизмът за равностойност на регулациите позволява на страните извън ЕС улеснен достъп до единния пазар, но при ограничени условия.

По-рано миналия месец представители на британските власти заявиха, че този вариант е предпочитан от Лондон, тъй като по този начин ще се запази достъпът на британските фирми до единния пазар, но ще се позволи известна гъвкавост по европейските правила.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:12 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още