IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Евгени Савчев: Променяме земеделски проекти за стратегически партньорства

Бангладеш и Виетнам се превръщат в перспективна дестинация за износ на пшеница, съобщи председателят на Селскостопанската асоциация за международни отношения

17:32 | 17.11.21 г.
Евгени Савчев: Променяме земеделски проекти за стратегически партньорства

„По време на пандемията 85% от проектите, които бяхме започнали в Китай и Виетнам, бяха замразени или отпаднаха от нашата програма. Така проекти, свързани с дистрибуцията на розово масло, розова вода, лавандулово масло, не се осъществиха. Когато липсва директен контакт с търговския ти партньор, се губи сигурността на проекта“, обясни той.

Савчев потвърди, че в момента Китай е затворена страна. „Нашата асоциация обаче е иновативна и намерихме други места, в които се опитваме да направим проекти. Една такава държава е Бангладеш, която е доста екзотична за нас. Намерихме партньори, с които се опитваме да правим експорт на българска пшеница съвместно с "Националната асоциация на зърнопроизводителите" и с подкрепата на Министерството на земеделието“, съобщи Савчев.

Председателят на Селскостопанската асоциация за международни отношения разказа, че азиатската държава е с много голямо население на малка територия. „Средната им класа представлява голяма част от населението. Имаме планове да стартираме проекти за разработване на фабрика за слънчогледово олио в страната“, разкри плановете Савчев.

По думите му, друга страна, която може да се превърне в стратегически партньор за търговия, е Виетнам.

"България вече изнася ежегодно пшеница за Ханой. От тях пък може да получаваме ориз, тъй като производството му в България не е голямо. Оказа се, че във Виетнам европейските череши са много скъпи и са смятани за екзотична стока“, посочи Савчев. Той разкри, че заедно с българската Селскостопанска академия се работи по култивирането на сортове, подходящи за климата там.

Председателят на Селскостопанската асоциация за международни отношения коментира и разпределението на парите за земеделие в Европейския съюз.

Преговарящите от Европейския парламент и правителствата на страните членки на ЕС се споразумяха за бюджета за следващата година. Той ще бъде почти 170 милиарда евро, като голяма част от тези пари ще бъде използвани за подкрепата на фермерите.

"Преговорите за тези средства продължиха три години. През това време Европейската комисия прие Зеления пакт, като земеделските субсидии трябваше да бъдат в синхрон с него. Така се появиха големи проекти за трансформиране на земеделския сектор към по-ниски нива на въглероден диоксид", припомни Евгени Савчев.

Той подчерта, че в предвидените средства се вижда желанието да бъдат подпомогнати малки и средни ферми, но смята, че един от основните проблеми в България е, че големите зърнопроизводители и животновъди вземат по-голяма част от субсидиите.

Експертът е на мнение, че парите за земеделие са доста орязани и прехвърлени към други сектори и постави под въпрос тяхното връщане за важни земеделски дейности, но се надява, че управляващите ще променят това положение.

Евгени Савчев коментира и срещата между американския президент Джо Байдън и китайския му колега Си Дзинпин и прогнозира, че разговорите ще доведат до бъдещи съвместни проекти. "Китай и САЩ са разбрали, че са като скачени съдове“, подчерта експертът.

Ще има ли развитие в търговските преговори между Китай и САЩ? Какви промени трябва да се направят заради новите стандарти в животновъдството? Ще стане ли българското земеделие зелено?

Целия разговор може да видите във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:47 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още