IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Евродепутат предлага пауза в реформата при търговията с въглеродни емисии

Високите цени на енергията предизвикват шокове за европейската икономика, смята докладчикът по темата Петер Лизе

11:58 | 13.01.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Европейският депутат Петер Лизе (ЕНП, Германия) ще предложи временно замразяване на промените в схемата за търговия с въглеродни емисии (ETS), съобщава Bloomberg. Лизе е определен за докладчик в Европейския парламент по предложението на Европейската комисия (ЕК) по казуса. Очакванията са официалната му позиция да бъде обявена до дни.

През юли Брюксел предложи ревизия на директивата за ETS, за да бъде в съзвучие с целите за намаляване на въглеродните емисии с поне 55% до 2030 година. Идеята е в схемата да бъдат включени горивата и сградите, да бъдат премахнати квотите за индустрията и да бъдат обхванати и корабите, които доскоро оставаха встрани от плановете, защото нямаше алтернатива на изкопаемите горива за тази индустрия.

Предложението в момента е на етап обсъждане от Европейския парламент и от държавите в ЕС, като всяка страна в тази процедура може да внесе допълнения, които да бъдат съгласувани между водещите европейски институции, преди да бъде взето финалното решение.

Според предварителния доклад на Лизе се предлага забавяне на тези стъпки заради високите цени на енергията, които предизвикват шокове за европейската икономика. Германският представител в Европейския парламент посочва, че горивата и сградите трябва да влязат в ETS най-рано през 2027 година, а водният транспорт да бъде изключен от схемата поне до 2025 година.

Въздушният транспорт трябва да има безплатни квоти до 2026 година, както и да бъде въведена "бонус-малус" система, която да окуражи намаляването на емисиите, са също сред идеите на Лизе.

Представители на Зелените в Европейския парламент обаче остро критикуват отлагането на реформата, защото това не помага за постигането на кличатичните цели. Те настояват и за налагане на минимална цена на квотите за емисиите въглероден диоксид от 60 евро на тон.

Цената на въглеродните емисии е сред болните теми за индустрията през миналата година. През пролетта тя започна да се покачва рязко, а обясненията на анализаторите бяха, че причината за това са пазарни спекулации - всички инвеститори залагат, че Европа ще работи все по-активно за изпълнение на климатичните цели и затова и цената на квотите расте.

В края на годината тя надхвърли нивото от 90 евро на тон, но в първите дни на 2022 година има леко успокоение.

етс етс

Източник: Bloomberg

През 2021 година цената на въглеродните емисии, търгувани в ETS, се повишиха със 146%, а в ЕК отхвърлиха всички призиви за намеса, защото именно това е начинът да бъдат стилумирани зелените политики, обясни зам.-председателят на комисията, в чието портфолио е именно Зелената сделка Франс Тимерманс.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:30 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още