IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европа - големият губещ от търговската война между САЩ и Китай

Липсата на единен европейски пазар на услугите затруднява поддържането на обща политика на ЕС с Китай и САЩ

08:33 | 30.08.18 г. 1
<p>
	Германският канцлер Ангела Меркел пристига на срещата между ЕС и Турция в Брюксел.<em> Снимка: Ройтерс</em></p>

Германският канцлер Ангела Меркел пристига на срещата между ЕС и Турция в Брюксел. Снимка: Ройтерс

Европа ще бъде основният губещ от търговския спор между САЩ и Китай смятат икономисти от компанията за управление на активи Edmond de Rothschild, цитирани от CNBC.

Те смятат, че еврозоната ще претърпи най-големи загуби, засегната от негативното влияние на търговското напрежение между двете големи световни икономики.

Според Матилд Лемони, главен икономист в Edmond de Rothschild, американският президент Доналд Тръмп иска да развие експортни услуги в посока Китай, но Европа е прекалено фрагментирана, за да се възползва от това. 

„Еврозоната и особено Франция не са добре организирани да изнасят своя сектор на услуги, особено в сферата на финансите, тъй като липсва единен пазар на услугите в Европа и поради тази причина е трудно за европейските страни да поддържат обща политика за преговори с Китай и САЩ", смята Лемони.

„Мисля, че еврозоната може да бъде големият губещ от последиците на търговската война и нека не забравяме, че САЩ се стремят да запазят своята лидерска позиция в глобален мащаб“, добави още тя.

Обръщайки фокуса си, Лемони отбеляза, че не предвижда предстояща криза в Италия, която регистрира държавен дълг, равняващ се на повече от 130% от брутния вътрешен продукт на страната за 2017 г. Въпреки това Рим успява да задържи ниска погасителната вноска благодарение на ефекта от понижаване на лихвите чрез програмата за закупуване на активи на Европейската централна банка (ЕЦБ).

Но тази програма трябва да приключи през декември, а политическата нестабилност в Италия и колебливият ѝ ангажимент спрямо Европейския съюз (ЕС) показват, че разходите по заемите в страната достигат най-високите си нива от 2014 г. насам.

Въпреки това Лемони очаква ЕЦБ да продължи да подкрепя Рим.

„Не вярвам да се стигне до криза на държавния дълг, тъй като ЕЦБ ще продължи да управлява пазара на облигации и да избягва рязкото покачване на лихвения процент“, допълни още тя.

Според Лемони липсата на структурна реформа в страни като Италия и Франция продължава да създава нестабилност в еврозоната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:57 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още