IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европейската Схема за основно плащане облагодетелства големите ферми

Европейската сметна палата отправя препоръки за директното подпомагане

17:05 | 15.03.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Европейските субсидии за фермерите по Схемата за основно плащане облагодетелстват по-големите земеделски стопанства, съобщава в свой доклад Европейската сметна палата.

Схемата се прилага в Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Дания, Ирландия, Испания, Италия, Люксембург, Малта, Хландия, Обединено кралство, Португалия, Словения, Финландия, Франция, Хърватия и Швеция.

Останалите държави членки, които се присъединиха към ЕС през 2004 г. или 2007 г., прилагат подобна, но преходна схема — Схемата за единно плащане на площ (СЕПП) – включително и България.

СОП има за цел да подпомогне доходите на стопаните и да допринесе за жизнеспособно производство на храни в ЕС, без това да доведе до изкривяване на производствените решения. Със своите годишни разходи от около 18 млрд. евро, отпускани на около 4 млн. фермери, тя е най-голямата схема на ЕС за подпомагане на доходите на земеделските стопани. 

Опростяването на правилата е водещ принцип на реформата от 2013 г. Одиторите на ЕС обаче отбелязват, че сложните правила за допустимата за подпомагане земя съдържат многобройни варианти и изключения. Правилата в някои случаи са увеличили сложността, засилили са тежестта върху националните администрации и са позволили на някои земеделски стопани да реализират неочаквани облаги.

С реформата са разширени категориите земя, за които се предоставя подпомагане. С цел по-добро насочване на подпомагането към „активните“ земеделски стопани държавите членки са приложили различни подходи за определяне на ключови термини като „земеделска земя“ и „земеделска дейност“. Възможно е обаче това да доведе и до значителни проблеми при изпълнението.

Избраните от държавите членки варианти са оказали също така значително въздействие върху степента на преразпределяне на подпомагането, като в някои случаи земеделските стопани са успели да запазят особено високи равнища на подпомагане, произтичащи от минали равнища на субсидии.

Тъй като схемата по същество е свързана с площите, а не с доходите, одиторите на ЕС считат, че подпомагането по СОП по-скоро облагодетелства по-големите земеделски стопанства.

Одиторите отправят препоръки както до действащата СОП (приложима до 2020 г.), така и за периода след 2020 г. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:41 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още