IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европейският парламент одобри новите правила за авторското право в интернет

Целта на промените е дългогодишните права и задължения в закона за авторското право да се отнасят и за интернет

15:41 | 26.03.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Европейският парламент прие днес промените, свързани с авторското право в интернет. С приетия документ се отбелязва отговорността на платформите за качваното съдържание от потребители, предава БТА.

Връзките към новинарски статии, придружени от "отделни думи или много кратки извлечения", могат да бъдат споделяни свободно, решиха евродепутатите. Журналистите трябва да получават дял от всяко възнаграждение, свързано с авторското право, което постъпва в новинарските издателства. Творците и издателите на новини ще имат правото да се договарят с интернет дружествата, се посочва в приетия текст.

За промените гласуваха 348 евродепутати, 274 бяха "против", а 36 се въздържаха. Целта на промените е дългогодишните права и задължения в закона за авторското право да се отнасят и за интернет. Очаква се от промените да бъдат засегнати най-пряко YouTube, Facebook и Google News, се отбелязва в съобщение на ЕП.

Носителите на права - музиканти, изпълнители и автори на текстове (творци), както и издателите на новини, ще могат да договарят с интернет дружствата своето възнаграждение за използвания им труд. Издателите на новинарско съдържание ще могат да сключват споразумения от името на журналисти за използването на новини от т. нар. новинарски агрегатори - сайтове, които не произвеждат, а възпроизвеждат съдържание.

Споделянето на откъси от новини е изрично изключено от промените и остава, както е било досега. "Откъсите" - "много кратки" статии, ще продължат да излизат в Google News или Facebook. Качването в мрежата на защитена творба с цел цитиране, критика, рецензия, карикатура, пародия или пастиш не е обхванато от новите изисквания. Качването на творби в онлайн енциклопедии с нетърговска цел, например в Wikipedia, или в платформи със софтуер с отворен код, ще бъде изключено от промените.

Авторите и изпълнителите ще могат да изискват допълнително възнаграждение от разпространителя на правата им, когато първоначално договореното възнаграждение е несъразмерно ниско в сравнение с ползите, получени от разпространителя. Ограниченията за авторско право няма да се прилагат за преподаване или за онагледяване.

Авторският материал ще може да бъде използван безплатно за защита на културното наследство. Произведенията извън търговско обращение могат да бъдат използвани, когато не съществува лицензираща организация за съвместно управление.

Директивата трябва да бъде одобрена и от Съвета на Европейския съюз, преди да влезе в сила.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:27 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още