IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европейският съд - последната инстанция на задържаните без присъда в Турция

Хиляди хора престояват в ареста след опита за преврат и турските съдилища още не са решили съдбата им

12:10 | 15.04.17 г.
<p>
	Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган.<em> Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган. Снимка: Архив Ройтерс

Турската полиция е потропала на вратата на журналиста Ахмет Алтан, един от най-отявлените критици на президента Реджеп Тайип Ердоган, в 6 ч. Една сутрин след опита за преврат през миналата година. Алтан е останал в ареста в продължение на 200 дни. После е освободен, но свободата му е траяла по-малко от 24 часа. Той отново е арестуван заради критики към Ердоган и оттогава адвокатите му не успяват да получат дори и основна информация за него, пише Financial Times.

Адвокатите на Алтан не разполакат с документи от разследването срещу него, няма повдигнати обвинения. Само проправителствените вестници са публикували откъси от документи с обвинения срещу него, но документите не са показвани на защитата му.

Случаят на Алтан не е единствен. Десетки хиляди души бяха арестувани след опита за преврат в средата на 2016 г. и все още чакат процес. Защитниците на много от тези хора вече са се обърнали към Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ), включително и защитата на Алтан.

Случаят на Ахмет Алтан отдавна е в международното полезрение и се ползва за илюстрация на юридическото „чистилище“, в което попаднаха хиляди хора след обявяването на извънредно положение в Турция. Въпросът е дали защитниците им са „изгърмяли“ всички патрони с родната съдебна система, тъй като съдът още не се е произнесъл с присъди. Конституционният съд също не е отсъдил за опита за преврат и засега отказва да насрочи дата за заседание. Затова и много юристи подчертават, че ЕСПЧ би трябвало да вземе решение без да чака турските съдилища.

Анкара настоява, че това не е точно така, въпреки че над 100 хил. искове залежават в съдилищата. Двама от съдиите в Конституционния съд също са отстранени заради предполагаеми връзки с организацията на ислямския проповедник Фетхуллах Гюлен, сочен за организатор на опита за преврат.

Конституционният съд все още отказва да се произнесе и по указите на Ердоган, издадени след опита за преврат. Същевременно турският президент все повече се приближава към „циментиране“ на едноличната му власт на фона на предстоящия референдум за конституционните реформи, които ще превърнат Турция в президентска република.

Турските власти намекват, че ако ЕСПЧ отсъди в полза на Алтан, което вероятно ще се случи, напрежението между Анкара и Брюксел, което и без това е близо до точка на пречупване, ще ескалира още. Според представители на турската власт Европейският съд би превишил правомощията си в този случай.

Същевременно обаче Турция е член на Съвета на Европа и трябва да се съобразява с решенията на Европейския съд. Засега съдът отказва коментар.

Защитниците на задържаните обаче, включително и адвокатите на лидера на прокюрдската опозиция Селяхаттин Демирташ, който също е в ареста, настояват, че хората трябва да търсят правата си и обезщетения чрез Европейския съд.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:43 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още