IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европейските авиоконцерни запазват слотовете при ползване на 40% вместо досегашните 80%

През пролетта ЕС изискванията за слотовете като мярка за подкрепа на авиокомпаниите

15:20 | 16.12.20 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Alex Kraus/Bloomberg</em></p>

Снимка: Alex Kraus/Bloomberg

Европейската комисия (ЕК) предлага нови правила за летищните слотове (запазените часове и дни) за излитане и кацане за лятото на 2021 г. Те ще позволят на авиокомпаниите да запазят своите слотове, ако използват 40% от тях вместо обичайните 80%, докато туристическата индустрия се възстановява от пандемията от COVID-19, съобщава Ройтерс. 

През пролетта Европейският съюз (ЕС) отмени изискванията за слотовете като мярка за подкрепа на авиокомпаниите да се справят с драстичния спад на въздушния трафик.

През септември авиокомпаниите и операторите на летища се обединиха в призивите си към ЕК за удължаване на изключението от правилото за разпределяне на слотовете по международните летища и през предстоящия зимен сезон. Организациите споделят мнението, че продължаващата несигурност около втората вълна на пандемията и хаотичните ограничения на пътуванията ще продължат да пречат на възстановяването на трафика, което води до по-бавно възстановяване на европейския въздушен транспорт, а с това и до необходимостта от удължаване на въпросното изключение.

Еврокомисарят по въпросите за транспорта Адина Вълян заяви, че предложението ще облекчи авиокомпаниите в  осигуряване на ефективна експлоатация на летищата и в избягването на „призрачни полети“, като същевременно се поддържа конкуренцията на пазара.

ЕК заяви, че прогнозите за трафика показват, че нивата на въздушните пътувания през лятото на 2021 г. ще бъдат поне с 50% под нивата за 2019 г. Прагът от 40% би гарантирал някакво ниво на обслужване, като същевременно предоставя на авиокомпаниите гаранция при използването на техните слотове.

Предложението ще трябва да бъде одобрено от Европейския парламент и 27-те държави членки на ЕС.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:11 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още