Европейските пазари приключиха с понижения петъчния ден след поредна волатилна сесия в петък, изпращайки една бурна седмица след откриването на новия омикрон вариант на Covid-19, пише CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 завърши с 0,8% понижение след колебания през деня. За седмицата бенмаркът се е понижил с повече от 1%.
борси
Таблица: CNBC
Акциите на добивните компании записаха 2,8% спад, след като почти всички сектори и големи борси се озоваха на червено.
Борсите в Европа започнаха деня с опит да се възстановят от спада си в четвъртък, когато Stoxx 600 спадна с 1,1%, а технологичният сектор на континента се раздели с 3,8%, повеждайки пониженията. Въпреки това ранната инерция се оказа краткотрайна.
Инвеститорите все още очакват подробности колко тежък е новият омикрон вариант на коронавируса. В петък Световната здравна организация заяви, че новият вариант, който беше открит за първи път в Южна Африка, вече е разпространен в 38 държави, след като само преди два дни случаи на заразени с него имаше в 23 държави.
Редица страни затягат ограниченията за пътуване и отдих в опит да ограничат разпространението на омикрон варианта. В САЩ правителството се насочва към затягане на изискванията за тестове при пътуване и задължаване за носене на маски. Поне в пет американски щата са потвърдени случаи на омикрон.
GlaxoSmithKline обяви, че лабораторни тестове показват, че нейното лекарство, базирано на антитела, ще бъде ефективно срещу омикрон варианта.
Наред с развитието на пандемията, европейските инвеститори следиха и окончателните данни за общия индекс на мениджърите за покупките (PMI) в еврозоната за ноември. PMI, който обхваща производството и услугите, достигна 55,4 пункта, спрямо 54,2 пункта през октомври, но е под по-ранната прогноза за 55,8 пункта.
Инфлацията в еврозоната се ускори до рекордните 4,9% през ноември, сочат данни от тази седмица, докато продуктовите цени нараснаха с 5,4% през октомври.
На корпоративния фронт цената на акциите на Dassault Aviation нарасна с 6,5%, след като Обединените арабски емирства купиха 80 от нейните самолети Rafale F4.
На дъното на европейския индекс на сините чипове се озова шведската Orphan Biovitrum, чиито книжа се разделиха с 24% от стойността си, след като компанията за дялово инвестиране Advent и сингапурският суверенен фонд оттеглиха офертата си за 8 млрд. долара за шведския производител на лекарства.


НОИ одобри Бюджет 2026
Опозицията не хареса и обновения проект на Бюджет 2026
Тръмп иска Европа да поеме основната тежест в НАТО
„Ангели на пътя“ със скандален сигнал за КАТ - Варна (СНИМКИ)
Почина основателят на една от големите вериги хранителни магазини у нас
Сигурността на Израел се нуждае от по-малко оръжие и повече диалог
Възраждането на бойните кораби в Европа връща на мода британските корабостроители
Нобеловият лауреат за мир може да получи награда си лично, но рискува много
JPMorgan: Европа има „реален проблем”
Лидерите на Франция, Германия и Великобритания се срещат със Зеленски в понеделник
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
Симеонов: Тайничко и Борисов стиска палци на протеста
Защо Швеция може да построи модерна подводница, а Европа няма силен морски флот?
Рецептата Dnes: Запържени скариди със зеленчуци
Бургунди и бордо – най-актуалната тенденция за сезон есен-зима 2025
Занаятът носи радост, когато надмине очакванията