IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европейските борси останаха почти на нивата си от вторник след вяла сесия

Автомобилният и туристическият сектор се представиха най-силно на Стария континент

20:05 | 03.03.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Alex Kraus/Bloomberg</em></p>

Снимка: Alex Kraus/Bloomberg

Европейските борси приключиха сесията в сряда почти на нивата си от предходния ден, като ръстовете на чувствителни към икономиката сектори бяха неутрализирани от повишаването на доходността по държавните ценни книжа на фона на повишаването от инвеститорите на очакванията им за инфлацията през годината, предава Ройтерс.

Ориентираните към потребителите автомобилни и туристически акции се представиха най-добре през деня, а британските акции постигнаха скок, след като финансовият министър Риши Сунак удължи извънредните програми за подкрепа на икономиката заради пандемията от COVID-19.

Силните перспективи от Stellantis подкрепиха автомобилния сектор.

Паневропейският индекс Stoxx 600 завърши сесията почти на нивото си от вторник след силно начало на деня, като секторът на комуналните услуги поведе загубите в еврозоната.

Комуналният сектор често е смятан за обвързан с облигациите и акциите са разпродавани, когато дългът предлага относително по-висока доходност.

Доходността по европейските облигации нарасна в сряда, а индексът за дългосрочните очаквания за инфлация в еврозоната скочи до най-високото си ниво от май 2019 г. насам.

Лондонският бенчмарк FTSE 100 нарасна с 0,93% до ниво от 6675,47 пункта. Германският DAX е нагоре с 0,29% и завърши деня на равнище от 14 080, 03 пункта. Френският CAC 40 се повиши с 0,35% до ниво от 5830,06 пункта.

Здравните и технологичните акции също регистрираха големи загуби, тъй като вниманието се отклонява от дефанзивните книжа към сектори, които е по-вероятно да се възползват от възстановяването на икономиката.

„Секторът на здравеопазването се представя добре в трудни периоди на пазара. Сега условията се подобряват и хората обмислят области, които се възползват от възстановяването на икономиката“, коментира Крис Бейли, стратег за Европа в компанията Raymond James.

Надеждите за бързо разпространение на ваксините срещу COVID-19 стимулират връщане на икономиката към нормалното и повишават оптимизма за бизнес активността в еврозоната до тригодишен връх в допитване на HIS Markit.

Британските банкови акции постигнаха ръст, след като Сунак заяви, че Великобритания ще направи преглед на допълнителния данък върху печалбите на банките, за да ги направи по-конкурентни на чуждестранните банки.

Британският финансов министър обаче обяви и повишаване на данъците в бъдеще, за да запълни голямата дупка в публичните финанси от настоящите разходи.

В Германия инвеститорите очакват постепенно смекчаване на ограниченията заради коронавируса на фона на ускоряването на вялата кампания за ваксиниране на населението. Големите технологични компании постигнаха рекорден връх по-рано по време на сесията, но в крайна сметка записаха спад.

Книжата на автомобилния доставчик Continental поскъпнаха с 5,4%, след като UBS повиши рейтинга им на „купувай“, позовавайки се на „привлекателното“ създаване на стойност от плановете на компанията да отделят подразделението си Vitesco.

Цената на акциите на швейцарската логистична компания Kuehne & Nagel International се повиши със 7,1%, изстрелвайки я на върха на Stoxx 600, след като тя постигна рекордна оперативна печалба за цялата година.

Книжата на британската застрахователна компания Hiscox поевтиняха с 11,8% и тя остана на дъното на паневропейския индекс, след като регистрира огромна загуба за 2020 г. и продължи да се въздържа от изплащането на дивидент.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:26 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още