Европейските борси завършиха със спад сесията в сряда, като прекъснаха ръстовете в предходните сесии на фона на продължаващата волатилност на световните пазари, предава CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 завърши сесията със спад от 0,7%, като секторът на суровините отбеляза понижение от 5% и поведе загубите, а повечето сектори и големи борси се озоваха на отрицателна територия.
Лондонският бенчмарк FTSE 100 се понижи с 0,88% до 708922 пункта. Германският DAX отписа 1,11% от стойността си до 13 144,28 пункта. Френският CAC 40 отбеляза спад от 0,81% и завърши деня на равнище от 5916,63 пункта.
На корпоративния фронт в Европа книжата на Voestalpine поевтиняха с близо 13%, след като JPMorgan понижи рейтинга на книжата на австрийската стоманена и технологична компания от overweight на underweight.
На върха на индекса цената на акциите на британската компания за търговия на дребно JD Sports се повиши с 6% след съобщението, че годишната ѝ печалба е нараснала над два пъти за една година.
По-слабата търговия в Европа се случва в момент на промяна на нагласите на световните пазари към по-негативна среда на фона на опасенията от ускоряващата се инфлация и забавянето на икономическия растеж.
Петролните фючърси поевтиняха с над 3% в края на следобедната търговия в Европа, като международният бенчмарк Брент отписа 3% от стойността си до 111,06 долара за барел, контрактите върху американския лек суров петрол са надолу с 3,6% до около 105,54 долара за барел.
Ройтерс съобщи, че американският президент Джо Байдън планира да поиска отмяна на федералния акциз върху бензина от 18,4 цента за галон в усилията му за намаляване на растящите цени на енергията.
В макроикономически план в Европа инфлацията във Великобритания достигна нов 40-годишен връх от 9,1% на годишна база през май, тъй като растящите цени на храните и енергията продължават да задълбочават кризата с разходите за живот в страната.


Тежка катастрофа по пътя София-Варна днес
Над 20 автомобила спукаха гуми на родно шосе само за 24 часа
НОИ одобри Бюджет 2026
Опозицията не хареса и обновения проект на Бюджет 2026
Тръмп иска Европа да поеме основната тежест в НАТО
Мадуро знае, че Тръмп блъфира
Сигурността на Израел се нуждае от по-малко оръжие и повече диалог
Възраждането на бойните кораби в Европа връща на мода британските корабостроители
Нобеловият лауреат за мир може да получи награда си лично, но рискува много
JPMorgan: Европа има „реален проблем”
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
Пострадали от наводнението в Бургаско: Причина са изсечените гори в Странджа
В понеделник се очаква да започне евакуация на кораба "Кайрос" край Ахтопол
Проблемът със Закона за доброволчеството продължава да е голям
Симеонов: Тайничко и Борисов стиска палци на протеста
Защо Швеция може да построи модерна подводница, а Европа няма силен морски флот?