IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европейските индекси се възстановиха на фона на гласуването за нов лидер на ХДС

Инвеститорите следяха внимателно и развитието на срещата на страните от ОПЕК и техните партньори, която завърши с решение за редуциране на производството

19:45 | 07.12.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Повечето европейски борси приключиха сесията на зелена територия на фона на изборите за нов лидер на Християндемократическия съюз в Германия, където Анегрет Крамп-Каренбауер успя да надделее над Фридрих Мерц, поемайки лидерския пост от сегашния канцлер Ангела Меркел, съобщава CNBC. 

Крамп-Каренбауер, която е дългогодишен съюзник на Меркел, спечели втория тур от гласуването на конгреса на партията в Хамбург, побеждавайки Фридрих Мерц.

За нея гласуваха 517 делегати (51,75%), а Мерц получи 482 гласа (48,25%).

Друга тема във фокуса на инвеститорите беше решението на Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници да съкратят производството на петрол с 1,2 млн. барела на ден, което се оказа повече от обсъжданото по-рано редуциране от 1 млн. барела дневно.

Според информация на един от делегатите в рамките на двудневната среща на страните членки на картела, която завърши днес във Виена, Русия също се е съгласила да участва.

До това развитие се стигна, след като по-рано Иран даде зелена светлина на организацията да намали добива. По информация на агенция Ройтерс свиването за страните от ОПЕК е с 0,8 млн. барела дневно, а останалите 0,4 млн. барела дневно са предвидени за държавите, които не са членки на картела.

На фона на тези събития паневропейският бенчмарк Stoxx 600 прибави 0,62% към стойността си като приключи сесията на ниво от 345,45 пункта.

Британският измерител FTSE се повиши със 74,06 пункта, или 1,10%, до 6778,11 пункта.

В четвъртък британският премиер Тереза Мей заяви, че депутатите може да имат последната дума дали да се задейства клаузата, която ще гарантира, че след Brexit няма да се върне граничният контрол между Северна Ирландия и Република Ирландия.

Тази клауза бе една от най-спорните точки от договореното с Брюксел споразумение за излизане на Великобритания от ЕС.

Предпазната клауза гарантира, че ако не се постигне договорка за бъдещите отношения между Брюксел и Лондон след преходния период от 21 месеца, започващ след Brexit на 29 март 2019 г., цяла Великобритания остава в митнически съюз с ЕС, а за Северна Ирландия ще важат и някои правила на общия пазар.

Клаузата е критикувана от подкрепящите Brexit депутати, включително от управляващата Консервативна партия, които виждат в нея опасност от постоянно обвързване на Великобритания към ЕС. Десетки от тях се разграничиха от правителството и има риск това да доведе до отрицателен вот по споразумението за Brexit на 11 декември в Камарата на общините, което би потопило Великобритания в несигурност за бъдещето ѝ.

В Германия местният показател DAX се раздели с 0,21% от стойността си и завърши деня на ниво от 10 788,09 пункта.

Според проучване, направено от европейските Зелени, Германия губи повече от 104 млрд. евро годишно поради корупция.

Изследването показва, че Германия губи четири пъти повече пари от корупция, отколкото е изразходвала в цялата страна за дейността на полицията и десет пъти повече, отколкото е похарчено за обществено жилищно строителство.

Френският индекс CAC приключи сесията с ръст от 0,68% до 4813,13 пункта.

еу еу

Инвеститорите продължиха да следят развитието около ареста на главния финансов директор на  Huawei Мън Уанджоу, която беше задържана в Канада по искане на САЩ.

Изказване на европейския комисар за единния цифров пазар Андрус Ансип показва, че Европейската  комисия също е разтревожена от опасността от шпионаж, който стои в основата на обвиненията на САЩ срещу китайската технилогична компания.

Huawei, която отчете приходи за 93 милиарда долара миналата година и се смята за национален лидер в Китай, е в полезрението на редица западни страни заради връзките ѝ с китайското правителство и опасенията, че Пекин я използва за шпионаж.

Арестът на финансовия директор предизвика сериозни сътресения на борсите и най-вече в сектора на технологичните компании, като акциите на Nokia и Ericsson поевтиняха с повече от 3%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:53 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още