IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Фермерите избягват захарта и превръщат Европа в нетен вносител

Очаква се производството в ЕС да намалее със 7% и да достигне 5-годишно дъно

17:52 | 08.09.20 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Фермерите в Европейския съюз (ЕС) все повече странят от захарта, правейки региона потенциално по-зависим от вноса, предава Bloomberg.

Производителите са намалили насажденията през последните сезони, тъй като голямото глобално предлагане е задържало цените на историческо дъно, а лошото време е засегнало посевите. Заболяване, което опустоши тазгодишната реколта също намали производството. Очаква се тези проблеми да разколебаят още повече фермерите да засяват захарно цвекло, което може да остави блока нетен вносител на захар през идните години.

Фермерите в ЕС свиват насажденията с около 2%, а производството се очаква да намалее със 7% и да достигне 5-годишно дъно от 15,9 млн. тона за сезона, започващ идния месец, сочат данни на консултантската компания Agritel.

Макар че това едва ли ще засегне глобалния пазар твърде много благодарение на голямото предлагане в Бразилия и Индия, то означава, че блокът ще продължи да внася захар, за да задоволи нуждите си само няколко години след края на квотите в ЕС, които трябваше да доведат до устойчив бум на производството.

„Захарното цвекло става наистина трудно за отглеждане и не е много добре платено, тъй като цените на захарта не са привлекателни“, коментира Франсоа Тори, анализатор в базираната в Париж компания Agritel. „Това може да откаже фермерите от отглеждането на цвекло. В момента това вероятно е най-големият проблем за Европа“, допълва той. Захар Захар

Производството скочи, когато квотите бяха премахнати, превръщайки ЕС в нетен износител през сезон 2017-2018 г. Но тенденцията бързо беше обърната, тъй като спадът на глобалните цени намали насажденията и принуди производителите да затворят заводи за обработка на цвекло, за да намалят разходите. За сезон 2020-2021 г. вносът на ЕС се очаква да надхвърли износа с около 600 хил. тона.

„Внасяме все повече и повече вместо да изнасяме, тъй като просто няма наличен излишък“, коментира Тимот Масон, агроном в асоциацията на френските производители CGB. „Докато цените остават ниски, засетите площи ще намаляват, а производството ще бъде по-малко“, допълва той.

Макар че по-слабото предлагане в ЕС помага за възстановяването на цените в региона през последно време, те все още са почти с 50% под пика от 2013 г., сочат данни на Европейската комисия. Твърде рано е да се каже колко ще намалеят насажденията през следващия сезон, но анализатори предупреждават, че по-малко цвекло за обработка може да доведе до затварянето на повече заводи. Захар Захар

Австрийската компания Agrana Beteiligungs е един от последните производители, които затварят завод заради спад на насажденията.

„В страните с по-ниско производство хората вероятно ще се чудят дали си струва да продължат с отглеждането на захарно цвекло за толкова малко пари. Това прави решението на Agrana разбираемо“, казва Тори.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:24 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
Императорът
преди 3 години
Споко - Русия произвежда огромни количества захарчица: ще ни даде.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още