IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Филип Лейн: Европа се изправя пред трудно тримесечие

ЕЦБ ще поддържа разходите по заемите ниски, но политиците трябва да калибрират фискалната реакция на кризата, коментира главния икономист на банката

13:02 | 23.03.21 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Главният икономист на ЕЦБ Филип Лейн. <em>Снимка: Andrew Harrer/Bloomberg</em></p>

Главният икономист на ЕЦБ Филип Лейн. Снимка: Andrew Harrer/Bloomberg

Европа е изправена пред трудно второ тримесечие, тъй като коронавирусните инфекции се увеличават и правителствата въвеждат отново ограничителни мерки. Европейската централна банка (ЕЦБ) ще изпълни своята част от работата, като ще поддържа разходите по заемите изключително ниски, коментира главният икономист на банката Филип Лейн, цитиран от Ройтерс.

ЕЦБ се опасява, че нарастващите разходи по заеми биха провалили възстановяването, заради което по-рано този месец обеща да увеличи покупките на облигации, за да запази ниската доходност.

Данните, публикувани в понеделник, показват, че покупките на предимно държавни облигации вече са се увеличили с 50% през седмицата след това решение.

„Това ще бъде дълго тримесечие", коментира Лейн в интервю за CNBC, като подчертава големия брой заразени с коронавирус. „Това е съревнование между напредъка и ваксинациите и другия медицински напредък в сравнение с краткосрочното предизвикателство да се опитваме да овладеем този вирус“, допълва Лейн.

Кампаниите за ваксинация в еврозоната са болезнено бавни, заради което правителствата разширяват обхвата на мерките за блокиране. Това допълнително забавя възстановяването.

Докато Лейн намали нарастването на покупките на облигации през миналата седмица в рамките на Програмата за спешни покупки, тъй като седмичните данни може да са нестабилни, той обеща, че ще има „значително увеличение по последователен начин" за по-дълъг период.

Той пояснява, че правителствата, които играят жизненоважна роля за финансирането на икономиката, трябва да обмислят адекватността на своя отговор, особено в светлината на пакета от 1,9 трлн. долара на САЩ.

„Важен въпрос за европейските политици е да обмислят как да калибрират европейската фискална реакция и да се уверят, че отговорът е достатъчен да се преодолеят последствията от пандемията“, коментира Лейн.

Европейските длъжностни лица са все по-често подложени на критики за фискалната им реакция, заради която Европа изостава сред напредналите икономики при възстановяването.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:47 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още