IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Финансов регулатор на ЕС призовава фондовете по-добре да управляват ликвидността

Проверка на ESMA разкрива нарушения на европейските правила, като органът изразява притеснения заради неуспеха да се моделира поведението на инвеститорите

10:39 | 26.03.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Европейският орган за ценните книжа и пазарите (ESMA) призовава мениджърите на активи да гарантират, че клиентите на взаимните фондове ще могат да изтеглят парите си дори във времена на стрес, след като поредица от ограничения през последните години разгневиха инвеститорите и предизвикаха загриженост относно неликвидните участия в уж лесно търгуеми продукти.

След преглед, продължил малко повече от година, регулаторът посочва, че вижда „възможност за подобрение в управлението на ликвидността“.

„Ефективното управление на ликвидността е от съществено значение за защитата на инвеститорите, поддържането на целостта на пазара и намаляването на системния риск“, казва председателят на ESMA Стивън Майор, цитиран от FT.

Ликвидният риск е в дневния ред на финансовите регулатори поне от 2016 г., когато седем от най-големите фондове за инвестиции в имоти във Великобритания спряха обратните изкупувания след референдума за Brexit.

Сривът на инвестиционния бизнес на Нийл Уудфорд от Великобритания през 2019 г. и ликвидната криза в Gam в Швейцария и H2O във Франция подсилиха решимостта на регулаторите да затегнат правилата.

Избухването на пандемията и произтичащата от нея криза на финансовите пазари миналата година добави допълнителен тласък за реформа. Фондовете, инвестиращи в корпоративен дълг и в имоти, се изправиха пред комбинация от големи инвестиционни потоци и дисфункционални пазарни условия през март 2020 г. Повече от 80 европейски инвестиционни фонда, управляващи активи над 40 млрд. долара, бяха принудени да спрат през март, според Fitch Ratings, включително и фондовете за имоти във Великобритания с активи за близо 22 млрд. паунда.

Тази година напрежението отново се покачва заради фалита на Greensill Capital, след като Credit Suisse замрази фондове на Greensill за 10 млрд. долара, защото обяви, че има съмнения дали активите зад тях са за такава сума. Решението на Gam този месец да закрие своя фонд за финансиране на веригата за доставки Greensill на стойност 842 млн. долара също засилва чувството за спешност за справяне със слабостите в управлението на ликвидния риск.

ESMA координираше проверка от 30 национални регулаторни органа в цяла Европа през януари 2020 г., точно когато пандемията набираше сила, за оценка на изпълнението и качеството на процесите на управление на ликвидния риск.

Въпросът е, че фондовете често се търгуват с така наречената дневна ликвидност. На теория клиентите могат да изтеглят парите си по всяко време, когато решат. Някои фондове обаче са вложили в активи, които са трудни за продажба, а това затруднява мениджърите да обслужат прилива на заявки за тегления (обратни изкупувания) без оглед на причините. Това понякога ги принуждава да блокират фондовете и на практика да „заключат“ парите на клиентите.

Според регулатора тези проблеми се смекчават понякога, ако се използват инструменти за управление на ликвидността.

ESMA подчертава и притеснението си заради проблеми с данните, заедно с неуспехите в моделирането на поведението на инвеститорите. В „няколко изолирани случая“ на мениджърите на активи липсват официални писмени процедури за управление на ликвидния риск, добавя органът.

Регулаторът дава примери и с мениджъри на фондове, които не са извършили оценка на ликвидността на неликвидните активи, в които са влагали средства, което противоречи на европейските правила. Това отразява проблемите, възникнали във водещия фонд на Нийл Уудфорд.

Органът разкрива и случаи, при които функциите за управление на портфейла и на ликвидния риск са отговорност на един и същи екип, което създава потенциален конфликт на интереси, тъй като тези задължения трябва да се изпълняват отделно съгласно европейските правила.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:54 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още