IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Фон дер Лайен: ЕС и САЩ трябва да се обединят в борбата с климатичните промени

Необходима е нова обща регулаторна рамка за цифровия пазар между Европа и САЩ, изтъква председателят на Европейската комисия

22:10 | 19.02.21 г. 5
Автор - снимка
Създател
<p>
	Урсула фон дер Лайен. <em>Снимка:&nbsp;Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg</em></p>

Урсула фон дер Лайен. Снимка: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg

Европа и САЩ трябва да обединят усилията си в борбата срещу изменението на климата и да се споразумеят за нова регулаторна рамка за цифровия пазар, ограничавайки властта на големите технологични компании, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по време на Мюнхенската конференция по сигурността. 

„Сигурна съм: споделеният трансатлантически ангажимент относно целта за постигане на нулеви емисии (парникови газове) до 2050 г. ще превърне климатичният неутралитет в нов световен измерител“, заяви Фон дер Лайен, цитирана от Ройтерс.

Европейският съюз (ЕС) се ангажира да занули своите въглеродни емисии до 2050 г., като американският президент Джо Байдън възприе подобна цел спрямо САЩ.

Привържениците на борбата с климатичните промени и учените предупреждават, че повишаването на глобалните температури трябва да бъде ограничено до 1,5 градуса по Целзий до 2050 г., за да се избегнат катаклизми, които ще имат катастрофални последици.

В същото време Фон дер Лайен посочи, че ЕС, заедно със САЩ, трябва да си сътрудничат за създаването на "правилник за цифровата икономика", който да е валиден в световен мащаб и да се основава на "демократични ценности, човешки права, плурализъм и защита на личния живот".

"Ние просто не можем да оставим решения, които оказват огромно влияние върху нашата демокрация, на компютърни програми без никакъв човешки надзор или на управителните съвети в Силициевата долина", подчерта Фон дер Лайен.

Тя отбеляза, че решението на Facebook за австралийското законодателство за публикуване на новини, според което потребителите в Австралия няма да могат да споделят новини, е „продукт на дерегулирания дигитален свят“.

На конференцията председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви, че ЕС и САЩ трябва да насърчават взаимния обмен на данни като част от техния процес на "цифров преход".

В допълнение към сътрудничеството на цифровия фронт двете страни трябва да се съсредоточат и върху развитието на икономическо сътрудничество, подчерта той. Сега Брюксел и Вашингтон се нуждаят от "нов основополагащ пакт", който ще се основава на "ценности, просперитет и влияние", отбеляза Мишел.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:55 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

5
rate up comment 0 rate down comment 1
korn
преди 3 години
Браво на гернманската баронеса. Фейсбук , Гугъл и други такива трябва да почнат да си плащат данъците и да бъдат съдени за монополизъм.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 0
дядя Вова
преди 3 години
Ее, да остане само знатният милиард (че и милион) е заветна цел на всеки евроатлантически демагог!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 2
abdul
преди 3 години
Урси, вече приключихме с обед(и)няването анти ковид, и започваме обед(и)няване анти климат, тъй ле?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 1
serafima
преди 3 години
Предишният председател на ЕК с ишиаса Юнкер ни продъни ушите с инвестиционния фонд, който му дадоха да отчита дейност. Сега тази дама се зае със зебената сделка. Я да видим как ще накара САЩ да се заемат с това и отделят пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 4
julian12
преди 3 години
Да се обединят и да се опитат да спрат въртенето на Земята около Слънцето предлагам аз.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още