IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Франция заплашва с вето бъдещата търговска сделка между Брюксел и Лондон

Според някои страни в блока начело с Париж Мишел Барние прави твърде големи отстъпки пред Лондон и няма достатъчно време да бъде проследен процесът

17:46 | 03.12.20 г. 1
<p>
	Мишел Барние. <em>Снимка: Bloombreg L.P.</em></p>

Мишел Барние. Снимка: Bloombreg L.P.

Сякаш трудностите пред постигането на търговско споразумение между Европейския съюз и Великобритания досега не бяха достатъчни, та нов елемент на несигурност се появява в преговорите. Франция заплаши, че ще наложи вето на евентуалното търговско споразумение, ако не е съгласна с условията по него.

Това е пореден опит за натиск върху представителите на ЕС да не правят повече отстъпки пред Лондон докато преговорите приближават своя финал.

По време на среща на посланиците от 27-те страни членки в сряда френският представител е предупредил главния преговарящ на блока Мишел Барние, че ще изглежда зле, ако той договори сделка, която след това да бъде отхвърлена от европейските лидери. Това става ясно от бележки от срещата, видяни от Bloomberg. Барние също така е отклонил искане на посланиците да им бъдат показани ключови части от договорения текст, преди да бъде окончателно завършен. Присъстващи на срещата също са изразили притеснения, че може би Барние прави твърде големи отстъпки и няма достатъчно време да бъде проследен целият процес.

След като хипотетично ЕС и Лондон успеят да договорят сделка помежду си, тя трябва да бъде единодушно одобрена от европейските лидери, за да може да влезе в сила, което означава, че Барние трябва да се съобрази с всички държави от блока.

След 9 месеца преговорите между ЕС и Великобритания се намират в деликатен етап, като представители и от двете страни казват, че сделка може да има до дни, въпреки че противоречията остават по редица ключови въпроси. За да бъде постигнат напредък, са необходими някои компромиси.

Сега Франция е начело на група от страни, които се притесняват, че Барние ще направи твърде много отстъпки – ще се откаже от твърде голяма част от достъпа до британските риболовни води и от условия, целящи да гарантират справедливата конкуренция между британски и европейски фирми.

По време на срещата в Брюксел, на която Барние говори чрез видеовръзка от Лондон, френският посланик го е предупредил, че не трябва да се правят големи отстъпки, най-вече тъй като времето изтича. Позицията на Париж е била подкрепана още от Белгия, Холандия и Дания, като някои посланици са настояли да видят чернова от договаряните текстове.  

Според европейски дипломат, запознат със случилото се на срещата, някои държави са на мнение, че дори и да няма сделка, това няма да е краят на света, тъй като преговорите биха могли да бъдат продължени и през 2021 г.

Но ако преговорите бъдат продължени догодина, това ще означава, че нов преговарящ екип от ЕС трябва да бъде сформиран, който на свой ред да получи и нов мандат за преговори. Самият Барние вече посочи, че неговата роля в процеса ще приключи с края на тази година.

Според друг европейски дипломат обаче позицията на Франция не се споделя от повечето страни в блока и брифингът на Барние пред европейските посланици е целял именно да успокои Париж.

В отговор на опасенията главният преговарящ на ЕС заяви, че ги разбира, но се придържа към преговорния мандат, който му е даден, става ясно от бележките от срещата. Барние обаче не иска да показва текстове от бъдещото споразумение, тъй като се опасява, че това ще го вкара в преговори със страните от ЕС, докато все още продължава дебатът с Лондон.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:18 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

1
rate up comment 8 rate down comment 0
korn
преди 3 години
Дани този цирк приключи до Нова Година. ЕС вече една година оцелява по време на пандемия и тотален финансов колапс, едва ли един БРЕКЗИТ без сделка ще ни събори. Вместо 750 милиарда ще изтеглим 1,5 трилиона, ЕЦБ напечата още 1,5 и готово. После ще си спретнем една търговска война да видим кой кво може.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още