IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Франс Тимерманс: Няма да направя компромис с крайнодесните партии

Кандидатът на ПЕС за председател на ЕК изрази своите опасения относно готовността на младите поколения в ЕНП за сътрудничество с антидемократичните лидери

20:17 | 09.04.19 г.
<p>
	Франс Тимерманс.<em> Снимка: Ройтерс</em></p>

Франс Тимерманс. Снимка: Ройтерс

Кандидатът на Партията на европейските социалисти (ПЕС) за председателския пост на Европейската комисия (ЕК) на предстоящите парламентарни избори Франс Тимерманс ще се опита да формира прогресивно мнозинство след вота през май, като ще се нуждае от съдействието на Алианса на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ) и партията на френския президент Еманюел Макрон, съобщава Euractiv. 

В интервю пред медията първият заместник-председател на сегашния състав на ЕК, ръководен от Жан-Клод Юнкер, изтъква своята тревога относно вероятността за прекратяване на доминацията на Европейската народна партия (ЕНП), ПЕС и АЛДЕ в Европейския парламент (ЕП).

Тимерманс заяви, че вече е изразил готовност за съвместна работа с европейската левица и Европейския свободен алианс (Групата на Зелените – бел.ред.).

Партията на Еманюел Макрон „Република, напред!“ все още не взима страна по въпроса, въпреки че вижданията ѝ се доближават до тези на АЛДЕ.

„Смятам, че той (Макрон) просто се опитва да се застрахова при всички положения. Всичко, което мога да направя, е да се опитам да предложа нещо, което може да бъде привлекателно за него и после да изчакам да видя какво ще избере“, коментира ситуацията Тимерманс относно френския държавен глава.

„Би било хубаво, ако по време на една кампания се каже „о, не това, не онова, не този“, но това е Европа и винаги ще трябва да намериш коалиция и компромис и аз ще се опитам да се насоча към прогресивната страна, доколкото имам сили“, добавя още холандския политик.

Тимерманс, който е откровен критик на крайнодесните антидемократични тенденции, заяви, че единственото условие, което си е поставил по отношение на партньорството в ЕП, е „никакво сътрудничество с крайнодесните при никакви обстоятелства“.

„Моят най-голям страх е, че младите поколения в ЕНП вече нямат задръжки да работят съвместно с крайнодесните и за мен това е напълно недопустимо“, заявява Тимерманс, добавяйки: „Нежеланието ми за сътрудничество с тях не е защото идеите им не биха били достатъчно социални, тъй като имат различно виждане за човечеството, обществото. Не разбирам как традиционната десница може да се приспособи към тяхната идеология“.

Краят на шпиценкандидат?

Основният опонент за председателския пост на ЕК на Франс Тимерманс ще бъде Манфред Вебер от ЕНП, която има традиционно силно присъствие в парламента. 

Но целият процес около шпиценкандидат, при който водещите европейски политически групи посочват своите водещи кандидати за ръководния пост на ЕК, може да се срине във времето след изборите.

Терминът „шпиценкандидат“ влиза за пръв път в употреба през 2013 г., когато ПЕС взема предизборно решение кой кандидат за председател на Комисията да подкрепи.

Новият начин на избор на председател беше използван за първи път през 2014 г., когато Жан-Клод Юнкер зае председателския пост, сменяйки традиционните преговори между европейските лидери.

Тогава унгарският министър-председател Виктор Оран и британският премиер Дейвид Камерън се обявиха против новия процес на избиране.

Тимерманс споделя, че се надява този начин на избор да бъде подкрепен и от новия състав на ЕП.

„Реалността е такава, че ако процесът бъде премахнат, това ще остане завинаги. Ако оцелее сега, ще остане завинаги по този начин“, споделя той, визирайки вижданията на АЛДЕ и партията на Макрон, които са против установения преди 5 години начин на избор на председател.

Тимерманс подчертава, че ЕК трябва да бъде насочена към разработване на устойчиви цели, „защото те дават най-смислената рамка на това, от което се нуждаем“, фокусирайки се върху социалната устойчивост, кръговата икономика, отбраната и мултилатерализма.

Той предупреждава за нарастваща заплаха в пределите на ЕС.

„Новото при европейското общество е, че политическите сили, които оспорват самото съществуване на блока, са придобили сила и това, според мен, е ниво предизвикателство от идеологическа гледна точка“, посочва Тимерманс.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:37 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 0
serafima
преди 4 години
О, другарю Тимерманс, не се прави на значим. Колко компромиси правиш непрекъснато в името на своето лично благоденствие. Първо, си доста посредствен човек и при тебе силно намали влиянието си ПЕС. Направи компромис иш с нашия станиШЕФ, който няма един работен ден, но все се бута за Началник. И ПЕС още повече пропада. Второ, много ви се иска на ЕНП и ПЕС да поддържате статуквото и сега газ пикаете, защото ви заобиколиха други засилващи влиянието си партии - по-нови, по-виждащи проблемите, които ВИЕ създавате и виждат в перспектива- Хайде, холън, скрийте се с нашия мишок - отдръпнете се пред по-способните.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още