IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Газови гиганти настояват ЕС да подкрепи газа като мост за декарбонизацията

Компаниите искат увеличаване на тавана на въглеродните емисии от газовите централи

11:09 | 17.05.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Газовите компании лобират ЕС да признае ролята на природния газ за декарбонизацията на европейската икономика, пише Ройтерс. На този етап Брюксел още няма окончателно решение да признае ли суровината като мост към новите технологии, които ще доведат до намаляването на въглеродните емисии и да допусне ли финансирането на подобни проекти.

Според източници на агенцията забавеното решение е в резултат на настояването на компании и държави, сред които и британският гигант BP. Според коментарите решението да се ограничат инвестициите в природен газ може да доведе до забавяне на отказа от по-замърсяващите околната среда въглища.

BP е поискал увеличаване на тавана на емисиите на газовите централи, за да не се налагат веднага допълнителни инсталации за улавяне и съхранение на въглероден диоксид.

Според разчетите на ЕС газовите централи трябва да емитират не повече от 100 грама въглероден диоксид на киловатчас, за да могат да бъдат определени като "зелени". Според коментарите на ВР това ниво трудно може да бъде достигнато, дори и с технологии за улавяне и съхранение на въглеродния диоксид.

Емисиите от природния газа са почти наполовина по-малко от тези на въглищните централи. Но газовите инфраструктури отделят още един опасен за околната среда газ - метан. Ролята на суровината в бъдещия енергиен микс ще зависи основно от технологиите за улавяне на въглеродните емисии, както и за намаляването на изтичането на метан от газовата инфраструктура.

ВР съвсем не е единствената компания, която настоява природният газ да бъде вписан като преходна технология за намаляване на емисиите. Eni също критикува тавана за газовите централи, а Total и Repsol директно поискаха подкрепа за газа, който да замени използването на въглища в ЕС.

Източници на Ройтерс коментират, че девет държави в ЕС, сред които Полша, Унгария и Чехия, искат ЕК да признае газовите централи като помагащи устойчивото развитие.

На този етап инвеститорите са раздвоени за природния газ. Целите в Парижкото споразумение изискват пълната декарбонизация на икономиката до 2050 година, но според Calvert Research and Management трябва да има стандарти за всяка една индустрия, а не общи цели.

Други компании, които са пожелали анонимност, пък не виждат нищо лошо в исканията на газовите компании, защото в Парижкото споразумение няма точно разписание на стъпките, а само заявка, че светът не трябва да допуска повишаване на температурите с повече от 1,5°С до края на това столетие.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:42 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още