IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

"Газпром" спира газовите доставки и за Финландия

Държавната компания Gasum отказа схемата да плаща за газа в рубли

15:06 | 20.05.22 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Andrey Rudakov, Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrey Rudakov, Bloomberg

Финландия е следващата страна, която не се съобразява с искането на "Газпром" да плати за газа в рубли, и чиито доставки ще бъдат преустановени. Държавният газов оператор Gasum съобщи, че е получил съобщение от "Газпром", в което е написано, че от събота (21 май) руската компания спира да доставя газ в страната, пише Ройтерс.

От Gasum обясняват, че са добре подготвени за този момент и не очакват недостиг на газ за вътрешния пазар. "Ще бъдем в състояние да изпълним всички заявки на своите потребители през следващите месеци", се казва в изявление на изпълнителния директор на Gasum Мика Вилянен.

След преустановяването на покупките на руски газ Финландия ще разчита на интерконектори с Естония, посочват още от компанията.

Както повечето страни от Европа и Финландия има голяма зависимост от "Газпром" за доставките на природен газ. Суровината обаче има много малък дял в енергийния микс на страната - едва 5% от годишното енергийно потребление.

Основните потребители са индустрията и компании като Neste и Metsa, лидери в химическия сектор на финландската икономика. Някои от представителите на бизнеса вече коментираха, че са заместили руския природен газ с втечнен газ.

На този етап от "Газпром" не коментират съобщенията на Gasum, допълва Ройтерс. По-рано днес (20 май) говорителят на Кремъл Дмитрий Песков коментира пред журналисти, че няма информация за плащанията на Финландия. "Но разбира се, нищо няма да бъде доставяно на никого за без пари", допълни той.

Финландия подаде официално заявка за членство в НАТО и така предизвика гневът на Русия. Страната вече се лиши от доставките на електроенергия, преустановени от Москва на 14 май. Те бяха компенсирани от увеличаване на вътрешното производство и с внос от Швеция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:46 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

14
rate up comment 5 rate down comment 2
data
преди 1 година
Щот импа си представя че копаят газта в Москва а тя тъгува към 5000 км и втечненият си е конкурентен при тия разходи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 1 година
Хаха, тия opки сами си изяждат малкото останал хляб. Тва е да си тAп и да си самоповярвал в собствените си лъжи. :))) А специално Финландия, където газа е 5% от енергийния им микс, само ще се изсмее на жалките алкохолици!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 7 rate down comment 2
Oбичам България
преди 1 година
Не виждам защо да има сълзи. Русия ще си продава в Азия, ЕС ще си купува от други места. След няколко години ще се "намести" пазара. Просто ЕС намалява зависимостта си от цикълът на Путин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 8 rate down comment 3
evlogi
преди 1 година
Не е имало такива опити на практика.Даже точно обратното,като най-яркият пример за това е Германия, която носи една голяма вина за сегашните зависимости на Европа.Тези опити започнаха едва сега насериозно, и вече имат резултат-от началото на годината досега делът на руските доставки в потреблението на Европа е намаляло от близо 40% на 26%.Сълзи и сополи със сигурност ще има, но не от който очакваш..Ще има едни дето ще реват да им купуват газът.Като знам, че миналата година близо 90% от износът на газ от Русия е бил за Европа...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 5
andy
преди 1 година
"1. раждането на ел. автомобила. Първите са на GM още през тези години." Явно проблема не е в Гинкото, а просто не познаваш историята. В началото на 20 век, 40% от колите са били ЕЛЕКТРИЧЕСКИ. После предимствата на петрола и ДВГ бързо ги умъртвява. И до сега електричките са си главоболие. И не само заради калпавите и скъпи батерии, но инфраструктура, производство на ел. енергия... Ще видим до 1-2 десетилетия дали изобщо са жизнеспособни в този си вид. Аз залагам на горивните клетки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 7
andy
преди 1 година
Ако всичко е толкова лесно и безболезнено, да се чуди човек, защо от 2014 опитите на Европа да деверсифицира доставките на газ се провалят и продължаваха да се строят още газопроводи за руска газ. Сега са големи бабаити, ама да видим дали няма да има сълзи и сополи след година.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 3
Solar Power
преди 1 година
А на всичко отгоре отоплението на газ си е скъп лукс който не си струва !!! Беше скъпо още преди войната когато путлето започна да изкуствено да задържа Газпром да продава на спот пазара за да вдигне цените. Е да те науча не нещо :) Това го правиха и арабите през 70-те години. Какво получиха ? Получиха няколко неща от САЩ: 1. раждането на ел. автомобила. Първите са на GM още през тези години. 2. родиха най-големия добив на газ и петрол в САЩ защото те са топ 1 и на двете. 3. родиха си сами петролната криза в следствие на която петрола падна толкова много ,че Русия фалира :)Та това ще наблюдаваме и сега втора серия. Да, ще има известни затруднения , но свободата иска жертви. Ако не го знаеш обърни се към нашата история ! Цели 500 години робство защото на повечето "българи" им е било просто по лесно да живеят с наведена глава ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 3
Solar Power
преди 1 година
Ами нищо :) Плащаме си на смешниците в евро както си е по договор в тяхната ГАЗПРОМБАНК както пак е по договор и самата банка не е под сакнции. Те могат тези еврота да си ги обърнат във Витнамски донки или в биткойни и изобщо да си ги правят каквото си искат. Нашите задължения са до там докъдето се простира договора. Ако не искат си е техен проблем. Правим си диверсификация колкото е възможно, копаме газ стига да си махнем мораториума (Румъния вече го направи :) повече Вятърни,Соларни и Водни централи и това е положението. Бъдещето така или инъче е в ЕЛЕКТРОФИКАЦИЯТА , а не в ГАЗОФИКАЦИЯТА. Освен това време е да заведем и дело за пропуснати ползи както ще направи Финландия :) Това трябва да правим в следващите месеци :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 11 rate down comment 3
Damian12
преди 1 година
Няма проблем, ще продават на Куба, Северна Корея и Беларус
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 13 rate down comment 2
zelka007
преди 1 година
Хехе... Импе, катарците и алжирците потриват доволно ръчички. Нигерия, Тринидат и Египет са на стартовата линия... Само ми обясни, защо на пазарите, доминирани от доставки на втечнен газ, цената по хъбовете е по-ниска, отколкото на тези с руски тръбен... ?! Де е логиката, ако те чете тебе човек... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още