IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Германия притиска страните от ЕС в опит да намери подкрепа за „Северен поток“ 2

Гласът на Франция на утрешния вот в Брюксел може да се окаже решаващ, въпреки че страната изглежда вече не се притеснява да застане срещу Берлин

22:00 | 07.02.19 г. 20
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Германия оказва натиск на други европейски държави, за да ѝ помогнат да блокира предложението на Европейския съюз за регулиране на тръбопровода „Северен поток“ 2 преди предстояща ключова среща в петък. Това посочват дипломатически източници пред Ройтерс, според които обаче Франция може да не поддаде, застрашавайки изпълнението на целия проект.

От Европейската комисия искат да разширят своето законодателство за вътрешния енергиен пазар, така че то да покрива и морските газопроводи, така че да има думата и а новата газова връзка под Балтийско море. Така в сегашния си вид проектът, притежаван изцяло от руската „Газпром“, няма да отговаря на условията.

Досега европейските столици не успяваха да постигнат единодушие, като някои от големите държави като Франция, Италия и Испания не са склонни да застанат срещу Берлин.

Властите в Париж обаче може да се окаже, че са променили мнението си, посочва запознат с преговорите.

„Гласът на Франция ще бъде решаващ“, допълва друг източник, според когото Рим и Мадрид все още не са заели категорична страна. „Не може да се предскаже това, което ще се случи утре“, допълва той.

Официален Париж отказва да коментира позицията си преди петъчното гласуване в Брюксел, но според запознати от Елисейския дворец преговорите все още продължават.

Блокът е разделен между източноевропейските страни, Скандинавието и Прибалтика от една страна, които възприемат 1225-километровия тръбопровод като средство за оказване на влияние от страна на Русия. От друга е Северна Европа и най-вече Германия, които настояват за икономическите ползи на проекта.

Опонентите на газопровода, включително и САЩ, се опасяват, че по този начин ще се отслаби подкрепата за Украйна, лишавайки страната от транзитни такси, тъй като тя е част от традиционния маршрут за доставки на Русия.

Германското правителство от своя страна посочва, че транзитът през Украйна трябва да продължи като условие за изпълнението на проекта, който ще удвои капацитета на „Северен поток“.

Ако предложението за газови регулации на ЕК събере достатъчна подкрепа от 28-те страни членки на блока, преговорите за окончателния проект може да започнат най-рано следващата седмица, тъй като Европейският парламент вече подкрепи плана.

Планът предвижда налагането на по-строги правила за нови инфраструктурни проекти, но строежът на „Северен поток“ 2 вече е в ход. Всяко едно забавяне в процеса на изграждане ще отслаби позициите на Москва в преговорите с Украйна за ново транзитно споразумение след 2019 г. и ще увеличи несигурността за партньорите на „Газпром“: германските Uniper и Wintershall, англо-холандската Shell, австрийската OMV и френската Engie.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:21 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

20
rate up comment 2 rate down comment 1
markov
преди 5 години
Бравус, пак се изложи яко. Излезе новина че Германия постигна успех ипрокара СП2 през ЕС. А ти Продължаваи да дрънкаш глупости
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 9 rate down comment 18
Стоян Петров
преди 5 години
Не са толкова прости, за да не разберат, че играта свърши. Натискат да направят газопроводи преди Кувейт да увеличи добива от 77 на 110 млн тона LNG, преди САЩ да са въвели в експлоатация заводи които ще втечняват 100 милиарада кубически метра газообразен(до края на 2021 г), преди Израел да започне да продава от Левиатан и Тамар, преди да влезе в експлоатация египетския Зохр, преди реализацията на на кипърската Афродита и най-вече преди находището на находищата иранската част Южен Парс, преди азерската тръбна. Но никакви факти не са в състояние да накарат родните компрадори в унес да бълнуват "Газпром, Газпром, Газпром........."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 7 rate down comment 15
zelka007
преди 5 години
интересна тема ... а какво мислят всички държави по Балтийско море за постоянните прелитания на руски военни самолети ?!? кога оповестени , кога не (турците ги траяха и накрая свалиха един за да престанат) ... :))) , постоянно военно присъствие на кораби и подводници ... вероятно са много доволни . личи им по реакцията на одобрение за проекта . освен това руснаците бързат . има стартирани 26 голями проекта за терминали за втечнена газ към края на 2018 + този в калининград . усилено се подобряват всички хранилища за газ в целия ЕС . никой не оспорва ниската цена на руския газ , оспорва се политическото влияние което оказват на тази основа .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 8 rate down comment 12
data
преди 5 години
в момента както обикновено руснаците не вдяват - задава се ценова война на пазара на газ и по точно на европейския пазар . И вместо да спрат инвестициите и да разчитат на изплатени газопроводи те ръсят пари да строят тръби отвсякъде . Старата инфраструктура на скрап ли ша я дават ? И дали потребителите ще са съгласни да платят новата ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 12 rate down comment 8
Стоян Петров
преди 5 години
И аз мисля, че руската газ е като слънцето и въздуха за Германия!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 10 rate down comment 13
Стоян Петров
преди 5 години
Вчера четох как Газпром хленчи, защото на TTF газта е на цената на тръбната, някъде около 230$ за 1000 куб.метра. Накратко анализатора им обясни, че и газовия пазар вече е глобален и с влизането на САЩ и Австралия в него, го прави още по-конкурентен,
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 12 rate down comment 11
data
преди 5 години
п.п. спирането на газта през 2009 ще остане в историята като едно от най скъпите решение и същевременно изключително вредно за Русия .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 11 rate down comment 12
data
преди 5 години
Газпром гледа никнещите кат гъби заводи по света за втечняване и терминали за регазификация и се чуди тоз паток на кой аджеба пазар ще се изсипе ам?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 16 rate down comment 11
vzhekoff
преди 5 години
Aлkоxоликът С.Петров да не се обажда. Твърдеше, че нямало да има турски Паток. Паток (освен Стоенча) действително няма, но има 2 тръби, което са 31.5 млрд кубика транзит по-малко през измислената държава. С пускането на северния поток ще паднат още 55 млрд, което общо са 86-87 млрд. Измислената държава е транзитирала миналата година около 90 млрд, вкл. собствения си внос на руски газ през реверса от Полша и Словакия. Става съвършено ясно, че след края на годината транзитът клони към 0, и дори догодина да има все още някакъв пренос, той ще е временен. Пътьом може да погледнете графика за затваряне на АЕЦ в Германия и спада на добива в Грьонинген и ще почне да ви просветва накъде върви Германия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 12 rate down comment 20
Sokratus
преди 5 години
И Близката и далечната история не са ти ясни! През 2009 газта беше спряна от ГъзПром, след като обвини НафтоГаз в кражба! Ако е имало кражби (в което не се съмнявам) спирането на газта от ГазПром е нарушение на договорите към своите клиенти. И правилното решение беше да заведат дело на НафтоГаз и със сигурност щяха да ги осъдят. След като НафтоГаз успя да ги осъди и те ще го направеха, но лилиПутин реши да се прави на мЪж и ни показа кой командва. А нашите *** трябваше да заведат дело срешу ГъзПром за пропуснати ползи, тъй като ние имаме договор за доставка в точка на нашата граница и какво се случва преди това, освен развушен газопровод не ни интересува, а е проблем на ГъзПром.!Между другото тогава ГъзПром искаше над $400 за хиляда куб,м от НафтоГаз! - за протокола;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още