IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Германски депутати искат разширяване на разследването на EY заради Wirecard

Доклад, поръчан от германския парламент, разкрива сериозни пропуски в одита на платежната компания

09:58 | 22.04.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Michaela Handrek-Rehle/Bloomberg</em></p>

Снимка: Michaela Handrek-Rehle/Bloomberg

Германски депутати поискаха от специалния следовател да разшири разследването на начина, по който EY са одитирали Wirecard, след като първоначалният му доклад разкрива сериозни недостатъци и пропуски в процедурата, съобщава FT.

EY – една от компаниите от „голямата четворка одитори“, е подложена на интензивен контрол след срива на Wirecard през миналата година, след като се оказа, че платежната компания е била подложена на некачествени одити от EY в продължение на десетилетие.

Загрижеността се увеличава през последните дни, след като доклад, поръчан от германския парламент, който също разследва скандала, осъжда работата на EY. Документът, до който FT е имал достъп, описва как от EY не са забелязали показатели за риск от измами, не са приложили напълно професионалните насоки и по ключови въпроси са разчитали на устни уверения от ръководителите на платежната компания.

Парламентарната анкетна комисия тази седмица единодушно се съгласи да даде на автора на доклада Мартин Вамбах, партньор в средноголямата счетоводна къща Rödl & Partner, повече време да разшири разследването си.

След частно изслушване на Вамбах специалният следовател има време до май да проучи одита на EY за 2018 г. на Wirecard. Първоначалният му доклад от 91 страници се фокусира върху финансовите отчети на Wirecard до 2017 г.

Депутатите искат от Вамбах да проучи също така „Project Ring”, прекъснатото съдебно разследване на EY за предполагаеми счетоводни манипулации и подкупи в Индия от служители на Wirecard.

„[Първият] доклад на Вамбах е изключително проницателен за комисията и отговаря на много въпроси за периода 2014 - 2017 г.“, казва Матиас Хойер, консервативен депутат в разследващата парламентарна комисия. Всички депутати в комисията са съгласни, че разследванията и на по-късните одити също са важни.

Комисията ще проучи допълнително констатациите от първоначалния доклад и всички бъдещи прозрения на Вамбах до края на май и възнамерява да разпита представители на EY. „Надявам се, че EY ще преодолее манталитета си и няма да възрази срещу публична дискусия“, казва още Хойер.

В изявление пред FT EY казва, че „изясняването на събитията в Wirecard е основен приоритет за EY. В този контекст EY Германия от самото начало подкрепя разследванията на парламентарната анкетна комисия и ще продължи да го прави“.

Фирмата води дискусии с парламентарната комисия за това кога и под каква форма може да бъде публикуван първоначалният доклад на Вамбах, казват запознати.

Rödl & Partner не са отговорили на искането за коментар.

Решението за удължаване на мандата на Вамбах крие рискове за EY, която през февруари призна, че скандалът с Wirecard е навредил на доверието в бизнеса ѝ. Компанията изгуби някои престижни клиенти като подразделението за управление на активи на Deutsche Bank DWS, Commerzbank, публичния кредитор KfW и Deutsche Telekom.

Партньорите на EY, отговорни за одитите на Wirecard, са разследвани за евентуални нарушения на правилата, докато изпълняват своите професионални задължения. Фирмата също е изправена пред съдебни дела от акционери и кредитори на Wirecard.

При изготвянето на първоначалния си доклад Вамбах и екипът му са имали достъп до 90 гигабайта данни на EY, които включват вътрешни работни документи и 40 хил. имейла. „Имаме допълнителни въпроси, след като докладът беше представен пред нас, и Вамбах беше помолен да помогне за намиране на отговорите им“, казва Йенс Цимерман, депутат от социалдемократите. „Трябва да обърнем всеки камък“, добавя той.

EY многократно казва, че компанията е претърпяла измама заради Wirecard.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:15 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още