IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Германски депутати: „Северен поток“ 2 разделя Европа

Да преценим какво ще ни коства проектът, призоваха депутати от парламентарно представени партии в позиция във FAZ

23:38 | 20.02.18 г. 13
<p>
	Проектът &quot;Северен поток&quot; 2.<em> Графика: &quot;Газпром&quot;</em></p>

Проектът "Северен поток" 2. Графика: "Газпром"

Солидарността тласка напред Европейския съюз, пише в съвместна позиция на германски депутати от Христиандемоктическия съюз, Христиансоциалния съюз, партията на Зелените и Свободните демократи, публикувана във Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Подпис под нея е сложил и европейският депутат Манфред Вебер.

Парламентаристите посочват, че когато Германия изисква от Полша, Унгария и Чехия да дадат своя дял по отношение на бежанците, в страните може да има известно огорчение. Солидарността обаче е заложена и в енергийната политика и това се вижда особено силно по отношение на проекта за разширението на „Северен поток“.

Политиците отбелязват, че плановете за изграждане на двете тръби по дъното на Балтийско море разделя политически ЕС и поставя под въпрос солидарността с Полша, Балтийските страни, Словакия и Украйна. Проектът може да изостри отношенията на Германия с Дания и Швеция, които все още обмислят позицията си за него.

„Европейската енергийна политика и солидарността с нашите съседи говори против „Северен поток“ 2, казват депутатите и посочват, че проектът навлиза в решителна фаза и германските политици трябва да решат какво им струва той и какво ще коства в отношенията със съседните страни.

Отношенията с Русия не трябва да означават, че двете страни се договарят за нещо зад гърба на европейските партньори. „Така ЕС ще бъде разделен, а доверието – загубено“, посочват още в позицията си депутатите, цитирани от n-tv.

„Северен поток“ 2 среща силната съпротива на страните от Централна и Източна Европа с мотива, че той само ще повиши зависимостта на ЕС от руския природен газ. В Германия обаче смятат, че проектът ще е от полза за икономиката, затова и преди седмици издадоха разрешително за строеж в изключителната икономическа зона на страната в Балтийско море.

Основни европейски институции, сред които и Европейският парламент и Европейската комисия, също са против реализацията на проекта. Брюксел предложи да води преговори с Русия от името на общността за „Северен поток“ 2, но така и не получи мандат от държавите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:07 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

13
rate up comment 6 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 6 години
А колкото до "Дъртия", пожелавам ти на моите години да изглеждаш и живееш така - да тежиш 78 кг на 181 см, без грам мазнина по тебе, да спускаш "Витошко лале" за около минута, да плуваш по 3-4 км. кроул и да правиш 2-3 пъти приличен секс седмично - хем с жена! Кат те гледам, ти имаш проблеми с възпроизводството на рода... Мога да ти бутна едно рамо, ше си го запишеш като твое, ше си го възпиташ в русофобия... хем ше носи малко по-читав, шопски ген, че от вас "тама" май нищо не се ражда вече... ; :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 6 години
Ти ми кажи, част от коя държава е Косово! И от коя би следвало да бъде? Аз мислим, че беше част от Сърбия, поне от 8 века назад, а май вече не е...? Не знам какво знаме си видел да се вее, ама в никакъв случай не е било сръбското! А не си видел онова, дето се вее пред къщите на щерките ми, щото не си минал покрай Урошевац... Щото всъщност Косово е това - най-големата американска военна база, правена след ВСВ! Косово е американски протекторат с албанско население върху сръбска територия. Косово беше отнето от Сърбия посредством военни действия на други държави срещу законния владелец на територията - виж, това наистина беше нечувано за Европа след ВСВ. Крим беше отнет по същия начин, но без един изстрел и без капка кръв - познай защо?! Според изобилието от пресни видеоматериали в нета - заради радостта и подкрепата на населението там към акта на "анексия"... И както каза Путин, с Косово създадохте прецедент в международните отношения от позицията на по-силните. Е, и ние не сме слаби, и ние можем! И Китай може... Пък вие си ни наказвайте - ше видим кой ше изяде бахура накрая... И те така, смарти... ;) :lol)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 0 rate down comment 7
khao
преди 6 години
ти бъркаш и даваш неадекватни примери като Дъртия, кво не ти е ясно че една държава анексира територия на друга след като е подписала документи да не го прави и след като няма такъв прецедент в Европа от втората световна... и ще върнат Крим плюс малко екстри, но не преди джуджето да сдаде власта
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 0 rate down comment 6
khao
преди 6 години
оффф, и Косово част от коя държава е ? коя държава прилапа Косово, ае мисли с тая празна тиква, не е само да носиш шапка на нея .... миналата година минах през косово и не видях да се вее американското знаме както се вее пред къщата на щерките ти ! :):) също така не се плащаше с долари и не миискаха виза както искат американците... тиня има само в душата и главата ти !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 9 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 6 години
"... нещо нечувано от втората световна... "Щот си зле с ушите - пълни са ти с видинска тиня... Ние чухме за нещо такова още през 1999 у Косово, даже мноо му се радвахме, щото не само се чуваше, ами напрао си миришеше у София... :lol: И никой никого не наказа, или поне не се чу... *** може и само аз да не съм чул, щот съм дърт вече... :lol: Може па ти да си чул нещо за насазание, хем лошо, гиби... срещу държавите, които анексираха чужда територия с бомби с уран, а? Или и ти не си? Май никой не е.... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 6 години
Европа я разделят мноо неща... СП2 просто е поредното... Даже дъвките Орбит и пелените Памперс се произвеждат по разделни, разделни критерии... По-скоро човек мое се зачуди, кое я обединява? До скоро това беше повелята на Партията от зад океана, *** сега и там се смени ветъро, та.... сега сичко остана да се крепи на директивите на ЦК... упс... май беше ЕК... се тва... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 1
Hahoto
преди 6 години
Бъркаш casus belli в причинно следствената логика. Каталуния, Корсика, Ирландия и още доста места в Европа също искат да ги пуснат или да напуснат, но още не започнали санкции. Кюрдите ги колят от всякъде заради желанието им за самоопределение, но те разбира се не са важни. НО руската агресия охо-хооо, надвиснала над слаба, бедна и разединена Европа.... Еле пък с този супер агресивен Северен поток2, е те това е истинска несправедливост и агресия :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 10
khao
преди 6 години
звучи много добре :):) ама надали тая конспиративна теория ще се случи. :):)всъщност нещата са доста прости, русия си позволи да анексира чужда територия, нещо нечувано от втората световна... щом го направи веднъж, няма гаранции че няма да има втори път и за това трябва да бъде наказана лошо ! :):) примерно да пусне всичките окупирани ребублики които не пусна 90те
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 1
Hahoto
преди 6 години
Те такаq всички имат нужда да има санкции срещу Русия. Много санкции, още повече санкции, и отгоре им още по толкова. Защото ако Русия вземе, че фалира каквато е и една от паралелните цели на мероприятието.... ЗА ВСИЧКИ ЩЕ ИМА ЕВТИНИ АКТИВИ :) Това поне и в БГ го играем отдавна :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 1
Hahoto
преди 6 години
Защото, който и да дойде на власт в Русия ще искат от него да приеме нежна "окупация", като тази в Германия и да предаде безвъзмездно това, което имат олигарсите им днес, на Задокеанските олигарси. И докато това не се случи безусловно, целия този бъркоч ще продължи. А случи ли се това Китай и Индия ще се държат на къса каишка от към суровини и други неща. И на всички ще им е ясно кой поръчва музиката за следващите 100-200 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още