IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Година преди Brexit британските чиновници в Брюксел не знаят бъдещето си

В ЕК изглеждат склонни да запазят служителите си, но дали това е така и в другите европейски институции

12:21 | 15.04.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

До излизането на Великобритания от ЕС остават броени месеци, но 1 262-мата британски чиновници в Брюксел нямат никаква яснота за своето бъдеще, пише европейското издание Politico.

Някои от тях, работещи в Европейската комисия, са получили някакви разяснения, но останалите институции в Брюксел, Страсбург и Люксембург все още държат в неведение своите служители от Великобритания какво ще се случи в деня след Brexit.

От мейл от комисаря, отговарящ за човешките ресурси Гюнтер Йотингер, става ясно, че всеки един от случаите с британските чиновници в ЕК ще бъде разгледан индивидуално. Комисията ще действа прозрачно и "в интерес на службата", пише още комисарят в обръщението си към служителите на институцията, до което достъп е получило Politico.

Това звучи добре, макар самият Йотингер да коментира, че дори нямаме представа кога точно ще се случи Brexit. Според правилата - на 29 март 2019 година, но има възможност процедурата да се удължи, ако преговорите не са приключили.

ЕС и Лондон договориха правила за правата на гражданите след излизането на Великобритания от ЕС. Но в документите не се споменава и дума за чиновниците, а по ирония на съдбата те са положили най-големите усилия за развитието на европейския проект в Обединеното кралство.

Според правилата на ЕС чиновниците задължително трябва да имат гражданство на една от страните в общността, за да заемат дадена позиция. След Brexit всички британски граждани ще загубят европейското си гражданство.

Според експерти чиновниците с добра експертиза и редки умения ще бъдат запазени, но въпросът е дали няма да се прекали с изключенията. Работещите на временни договори обаче е много вероятно да загубят работата си.

Всъщност нагласата да бъдат запазени британците е видна в ЕК, но дали това ще се случи и в другите институции - Европейския парламент например, е друг въпрос.

Европейските депутати подкрепяха силно ЕК в преговорите за защитата на правата на гражданите, но не проявяват същия хъс към британците, работещи в институцията - точно 306-ма. За тях няма никаква яснота какво ще правят на 30 март 2019 година.

За да запазят работата си много британци са потърсили белгийско гражданство - 88 от работещите в ЕП вече имат двойно гражданство, но това не е вариант за всички, защото Белгия изисква от чужденците да са живели 5 години в страната, за да получат гражданство.

В ЕК не поддържат данни за гражданството на своите служители и не може да се направи оценка дали британците, работещи там, търсят този спасителен изход от ситуацията.

В Съвета също не са заели позиция по казуса, пише още Politico.

Темата за Brexit можете да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:35 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още