IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Граничният контрол в Шенген се удължава с още 3 месеца

Проблемът с недостига на персонал по външните граници на ЕС остава въпреки бързото сформиране на новата гранична агенция

16:42 | 25.01.17 г.
<p>
	Няколко държави в ЕС въведоха мерки за граничен контрол заради миграционния натиск. <em>Снимка: архив, Ройтерс</em></p>

Няколко държави в ЕС въведоха мерки за граничен контрол заради миграционния натиск. Снимка: архив, Ройтерс

Австрия, Германия, Дания, Швеция и Норвегия ще могат да продължат граничните проверки още три месеца, след като днес Европейската комисия (ЕК) препоръча на Съвета на Европейския съюз (ЕС) да удължи възможността за гранични проверки в рамките на Шенген, съобщават от пресцентъра на българското представителство на Комисията.

Петте държави въведоха гранични проверки, въпреки че са членове на Шенгенското пространство, заради миграционната криза. Срокът за проверките вече беше удължаван на два пъти, тъй като ЕК счита, че все още не са изпълнени всички необходими условия за възобновяване на нормалното функциониране на споразумението от Шенген.

Проверките засягат австрийско-унгарската и австрийско-словенската сухопътна граница, германско-австрийската сухопътна граница, датските пристанища с фериботни връзки с Германия и на датско-германската сухопътна граница, в шведските пристанища на територията на полицейска дирекция юг и полицейска дирекция запад, Йоресундския мост, както и норвежките пристанища с фериботни връзки с Дания, Германия и Швеция.

Необходимостта, честотата, мястото и времето на извършване на проверките следва да продължат да бъдат преразглеждани ежеседмично, като проверките се адаптират към нивото на съответната заплаха, посочват от ЕК.

Според ЕК през последните месеци е постигнат значителен напредък по отношение на повишаването на сигурността и по-доброто управление на външните граници и намаляването на незаконната миграция.

Комисията посочва, че външните граници на Съюза вече се защитават по-добре благодарение на новата европейска гранична агенция, която действа от октомври 2016 г., системата на т.нар. „горещи точки“ в Гърция и Италия, където се снемат отпечатъци от пристигащите мигранти, както и въвеждането на проверки за всички лица, които минават външните граници на ЕС.

ЕК отчита, че три месеца след създаването на граничната агенция е приключило сформирането на задължителни резерви за бързо реагиране и е започнал процес по набиране на нови резерви за екипите за намеса в областта на връщането.

Понастоящем Европейската агенция за гранична и брегова охрана е изпратила над 1 550 служители в помощ на държавите членки по техните външни граници, които допълват съществуващия национален капацитет на държавите членки, възлизащ на повече от 100 хил. гранични служители, отчита Комисията. Въпреки това пак има недостиг на персонал по границите, който проблем обаче трябва да се реши от държавите членки, става ясно от друго съобщение на ЕК.

От влизането в сила на новия регламент за структурата през октомври 2016 г. Агенцията е организирала 78 операции по връщането на 3 421 незаконни мигранти, което е повече, отколкото през цялата 2015 г., посочват от Брюксел.

Днес ЕК предприе и нова серия мерки за укрепване на работата по маршрута за нелегална имиграция към Европа през Централното Средиземноморие. Усилията се насочват към Либия, за която ЕС ще засили текущата помощ, като работи с бреговата охрана. За допълнителни учения се отпускат 1 млн. евро, както и още 2,2 млн. евро в рамките на регионалната програма за развитие и закрила в Северна Африка и създаване на център за координация на морските спасителни дейности.

Отделно от Доверителния фонд на ЕС за Африка ще бъдат мобилизирани 200 млн. евро през тази година за различни проекти, включително подобряване на условията за мигрантите и увеличаване на доброволните връщания.

ЕС ще подкрепя Либия и за други проекти, с които да се ограничат миграционните потоци и през сухопътните граници на страната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:47 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още