IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Гърция захапа Германия заради отказа от оръжейно ембарго за Турция

Берлин не осъзнава, че изпълнението на сделката за 6-те подводници с Анкара не отговаря на ролята, която изпълнява в ЕС, според гръцкия външен министър

11:26 | 28.11.20 г.
<p>
	Министърът на външните работи на Гърция Никос Дендиас. <em>Снимка: Yorgos Karahalis/Bloomberg</em></p>

Министърът на външните работи на Гърция Никос Дендиас. Снимка: Yorgos Karahalis/Bloomberg

Гръцкият външен министър Никос Дендиас обвини Германия, че не е изпълнила лидерската си роля в Европейския съюз (ЕС), след като Берлин отхвърли молбите на Атина за налагане на оръжейно ембарго на Турция, пише онлайн изданието Politico.eu.

„Наистина не разбирам нежеланието на Германия да използва огромната мощ на икономиката си, за да даде ясен пример на страните как трябва да се подчиняват на международното право“, коментира той в интервю за медията.

На фона на повишеното напрежение в Източното Средиземноморие Гърция призова европейските си партньори да спрат продажбите на оръжие за Турция. Атина твърди, че такива оръжия могат да бъдат използвани срещу две страни членки на ЕС - Гърция и Кипър, ако има ескалация на спора за териториалните води.

Гърция специално призова Германия да не разрешава доставката на шест подводници тип 214, поръчани от Турция. Според гръцките власти те биха нарушили баланса на силите в Източното Средиземноморие.

„Разбирам финансовия въпрос, но съм сигурен, че Германия разбира и огромното противоречие от предоставянето на нападателни оръжия на държава, която застрашава мира и стабилността на две страни от ЕС“, казва Дендиас в интервюто.

Той допълва, че не разбира защо Гърция дори трябва да повдига въпроса пред Берлин, "вместо Германия да осъзнае сама, от проверките и баланса на собствената си система, че това не е съвместимо с нейната роля в Европа“.

И Гърция, и Турция членуват в НАТО, но имат дългогодишни разногласия по различни въпроси, включително морските граници. През последните месеци напрежението ескалира заради турските проучвания за природен газ в изключителните икономически зони на Гърция и Кипър в Средиземно море.

През лятото страните почти стигнаха до военен конфликт, след като сеизмичен кораб, собственост на турската генерална дирекция за изследване и проучване на полезни изкопаеми, започна изследователски дейности в спорни води. Турски и гръцки морски флотилии се изправяха едни срещу други в продължение на седмици.

Германия се опита да играе ролята на посредник, като външният министър Хайко Маас няколко пъти посещава Атина и Анкара, за да настоява за рестартиране на дипломатическите преговори. Канцлерът Ангела Меркел помогна да се предотврати потенциален конфликт, като се обади както на гръцкия премиер Кириакос Мицотакис, така и на турския президент Реджеп Тайип Ердоган.

Гърция обаче не е доволна от тази „политика на умиротворяване“, както Дендиас я описва, провеждана от Германия спрямо Турция. Атина твърди, че Германия трябва да бъде твърдо на страната на останалите членове на ЕС, каквито са Гърция и Кипър.

В интервюто Дендиас призова лидерите на ЕС да изпратят ясно послание към Турция на срещата на върха на Европейския съвет следващия месец. Той обаче не коментира нищо за санкции на Брюксел срещу Анкара. По думите му Европа трябва да даде „логичен отговор“ на последните действия на Турция, които биха съответствали на обещанието на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен да ръководи „геополитическа“ комисия.

Малко преди последната среща на върха на ЕС турският кораб се завърна у дома и двете страни се съгласиха да подновят преговорите. На срещата на върха на 2 октомври лидерите на ЕС предупредиха Анкара, че може да се сблъска със санкции заради дейността си в Източното Средиземноморие, но се въздържаха да предприемат каквито и да било действия. Така турският кораб поднови мисията си няколко дни по-късно.

Този път Турция даде сигнал на кораба да се върне в пристанището преди срещата на върха, като заяви, че мисията му ще продължи до 29 ноември. Срещата на върха трябва да започне на 10 декември.

Дендиас предположи, че ако лидерите на ЕС следват същия курс като миналия път, това ще означава, че не са си научили урока. „Ако правите същите неща, които сте правили в миналото, и очаквате друг резултат в бъдеще, това се нарича наивност и определението е доста по-леко от това, което бих казал“, коментира той.

„Европа би изпратила грешно съобщение до всички страни в по-широкия регион. Който действа произволно, който нарушава международното право, който изнудва, в края на деня остава безнаказан или дори е възнаграден“, допълва гръцкият външен министър.

Той обаче не казва какво трябва да бъде посланието на ЕС, а че то трябва да зависи от това дали Турция ще покаже реална промяна в отношението си през следващите дни и седмици.

Дендиас допълва, че очаква с нетърпение да работи със следващата администрация на САЩ. И новоизбраният президент Джо Байдън, и неговият номиниран за държавен секретар Антъни Блинкен познават много добре региона и гръцко-турските проблеми, казва той. „Вярвам, че регионът се нуждае от присъствието на САЩ и по-специално от военното присъствие по начин, който да компенсира липсата на европейско военно присъствие в региона“, посочва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:02 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още