IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Идеята за декарбонизацията на Европа до 2050 г. е само мечта

Според Международния съвет за чист транспорт потенциалът на възобновяемия газ е значително по-ограничен в сравнение с този на слънчевата и вятърната енергия

12:33 | 18.11.18 г. 11
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Идеята, че газовият сектор в Европа може да се декарбонизира до 2050 г. е нищо повече от една мечта, смята Джейсън Дийн от Energy Post, позовавайки се на последните проучвания в тази област.

Изследването на групата за анализ на политиката за околната среда към Международния съвет за чист транспорт (ICCT) показва, че възобновяемият метан, най-обещаващият нисковъглероден газ в момента, може да компенсира най-много 12% от прогнозираното общо търсене на газ в Европа през 2050 г. 

„Има голям интерес към проучванията, финансирани от газовата индустрия, които твърдят, че до 2050 г. снабдяването с природен газ в рамките на Европа може да бъде декарбонизирано чрез възобновяем метан“, смята Стефани Сиръл, член на ICCT.

Според нея потенциалът на възобновяемия газ е значително по-ограничен в сравнение с този на слънчевата и вятърната енергия.

Газовата индустрия представи различни приблизителни оценки за количеството възобновяем газ, който може да влезе в европейската енергийна система до 2050 г.

През 2017 г. генералният секретар на Eurogas, търговска асоциация, която представя интересите на газовата индустрия на Стария континент, Бети Раабе определи това количество на 76%.

Едно проучване, направено през февруари тази година от консултантската компания Ecofys, финансирана от газов консорциум, достигна до скромната оценка от 122 млрд. куб. възобновяем газ до 2050 г.

Повече от 80% от този газ ще бъде под формата на възобновяем метан, подчертават от Ecofys.

Биометанът се произвежда чрез анаеробно разграждане, достатъчно развита технология, поради което този ресурс се смята за водещ в състезанието за декарбонизация чрез газ.

Изследванията на ICCT поставят под съмнение предишните оценки за количеството биометан и неговото въздействие. Според Съветът този газ може да бъде произведен до максимално количество от 36 млрд. куб. м. до средата на века.

До известна степен това се дължи на факта, че изследванията на ICCT се позовават на някои от по-оптимистичните изследвания от предишни години.

Организацията отхвърли възможността за използване на възобновяема енергия при създаването на синтетичен метан, тъй като в краткосрочен план това ще повиши значително производствените разходи и ще възпрепятства борбата за ограничаването на парниковите газове в Европа до 2030 г.

Според ICCT някои други източници, като утайките от отпадъчните води, могат относително лесно да се превърнат в биометан и вече се използват, макар и в малък мащаб.

Може би най-голямото предизвикателство пред производството на този газ в Европа остава неговата висока цена.

„Установихме, че използването на по-голяма част от потенциала на възобновяемите източници ще изисква субсидии и други държавни стимули в диапазона от 1,50 евро до 4 евро на куб.м“, смята Сиръл, като добавя: „Това е от 10 до 20 пъти над средната цена на газа на едро“.

Високата цена при производството на биометан в Европа се дължи на политиките при селското стопанство.

Най-големият източник на биометан са фермите, а на континента техният брой е незначителен.

По-ефективен вариант би могъл да бъде изгарянето на биометана на място, за да се създаде електроенергия, смятат от ICCT, но добавят, че и за това ще са необходими политически стимули.

Проучванията на организацията допускат, че поне при природния газ публичните средства ще бъдат от изключително голямо значение в прехода към пълна декарбонизация на енергийния сектор.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:06 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

6
rate up comment 10 rate down comment 4
studioaa
преди 5 години
Нито един човек, който има бегла представа от капиталови пазари и инвестиции не би вложил и един 1 цент в зелена енергия без държавни субсидии. Когато субсидиите изчезват зелената енергетика тотално ще се срине. Днес акциите на RWE са спаднали с 90% от цената им през 2005-2006, сигурно защото зелената енергия е много печеливша. Съвсем малко е нужно цялата финансова пирамида около зелената енергия да се срине. Една криза е достатъчна, за да фалира всички производители на електрически отпадъци, маскирани като коли. За огромно нещастие на зелените талибани, тази криза вече започна, тя не е далечното бъдеще, а в близкото настояще. Другари, вие сте като динята, отвън сте зелени, а отвътре сте червени и гнусни комунистчета и няма разлика между вас и мао и гошо тарабата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 0
bgMan
преди 5 години
Ядрената енергия е много хубаво нещо само за тези, които имат пълното ноу-хау да си го проектират и изработят.За останалите като нас е яко одрусване и постоянно нарастващи количества ОЯГ с реципрочно нарастващи разходи по тях.Да не бяхме нация възпитаваща крадции и мошениции и търпяща мафиоти като Пеефски и Доган да си бяхме построили АЕЦ Белене на нормалната цена щяхме да имаме по-малко проблеми в енергетиката, които щяха да се решат с доста по-малко разходи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 3
fon
преди 5 години
Леле какъв злокобен план. Ти добре ли си? Германия вече произвежда над 40% от тока си от ВЕИ, без да е оставала на тъмноhttps://***.energy-charts.de/energy_pie.htmЗа 2030-та ще произвежда над 65%, а сигурно и доста повече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 5
studioaa
преди 5 години
Мечият пазар, в който са навлезли акциите на големите производители и търговци на зелена енергия като RWE, рано или късно ще доведе до крах на тези предприятия и неизбежен фалит. Тогава Германия ще остане на тъмно и агресивната обществена реакция ще помете зелените завинаги. Заради това не трябва да се правят опити за спасяване на потъващите предприятия и трябва да се стимулират масови разпродажби на акциите им, за да се случи сривът час по-скоро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 6
fon
преди 5 години
Проблемът на ядрената енергия на първо място е, че вече е изключително скъпа плюс още няколко проблема - опасна, замърсяваща, огромни и бавно усвоими инвестиции и т.н. Целия свят го разбра това само някакви изкуфели пенсии у нас още не са и си мислят дори че токът от НОВИ АЕЦ е евтин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 2
fon
преди 5 години
декарбонизацията изобщо не става само с биогаз.То от статията ще заключим, че Европа направо ще се разпадне ако не произвежда повече от 12% биогаз 2050-та, което било прогноза на някой си,
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още