IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Икономист: Хаосът с логистиката заради Brexit ще приключи до края на годината

Излизането на Великобритания от ЕС удари по транспортните цени, посочи Деян Николов

21:25 | 04.02.21 г.
Икономист: Хаосът с логистиката заради Brexit ще приключи до края на годината

„Голяма част от компаниите имат изградена инфраструктура, за да могат да поемат административната тежест, която Brexit създаде, но това ще се отрази на цената“, посочи той.

Николов е на мнение, че бизнесът вече може да планира пратките си до Великобритания и обратно.

„Когато говорим за куриерския бизнес всички товари и пратки до момента минаваха по основните канали и логистична мрежа. Сега обаче те трябва да се третират като специални пратки, които изискват специална обработка на документацията, а това води до повишаване цените на услугата и забавяне на доставките с няколко дни“, каза икономистът.

Той коментира и частта от споразумението между ЕС и Великобритания, което ограничава британските шофьори на камиони до едно разтоварване и едно натоварване на стока на европейска територия.

„Едно разтоварване е малко като шамар в лицето на Обединеното кралство, с което допълнително да се затрудни оперативния процес. Аз съм сигурен, че компаниите ще намерят своя начин да оцелеят при наличието на такива неадекватни до някаква степен мерки. Но това ще доведе до допълнителни разходи, което в крайна сметка ще се отрази на цената на продукта, от което може да пострадат и крайните потребители“, посочи икономистът.

Той заяви още, че в момента Великобритания са в по-неизгодна позиция от ЕС.

„Великобритания е много по-зависима от Европа, отколкото обратното. Около 50% от вносът и износът им е с Европа, докато само около 15% от стокообмена на Европа е с Великобритания“, пресметна Деян Николов.

По думите му обаче в най-трудна ситуация се намира Шотландия.

„Тя от една страна искаше да остане в ЕС, но от друга страна е много зависима от останалата част на Великобритания, като цяло техният внос и износ е около 60% с останалата част на острова и едва около 15% с Европа, което ги поставя в неизгодна позиция. Трябва да изберат или едното, или другото. Според мен за тях най-адекватното решение е да останат част от Обединеното кралство, защото са много по-зависими от тях“, коментира Николов.

Ако все пак Шотландия реши да остане в Евросъюза, това ще бъде труден тежък преход и според икономиста този процес може да продължи около десет години.

Как се отразява Brexit при транспорта на стоки? Има ли ползи за Великобритания от излизането й от ЕС?

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Видеа с всички гости на предаването „Бизнес старт“ гледайте тук.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:49 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още