IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Интервенционистката политика създава напрежение в италианското правителство

Администрацията на Джузепе Конте вероятно ще оцелее в краткосрочен план, но расте натискът за промени в кабинета в началото на 2021 г.

19:18 | 18.12.20 г.
<p>
	Италианският премиер Джузепе Конте. <em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Италианският премиер Джузепе Конте. Снимка: Bloomberg LP

Интервенционистката икономическа политика на Италия се прибавя към напрежението в управляващата коалиция и може дори да изложи на опасност администрацията на премиера Джузепе Конте, съобщи високопоставен представител на правителството, цитиран от Bloomberg.

Усилията на правителството да преоформи индустрии като банковия сектор, магистралите и дори борсовата търговия с поредица от придобивания за милиарди евро се натъкват на съпротива в някои части на коалицията. Липсата на координация и планиране прави процеса ненужно хаотичен и повишава риска от много по-сериозен разрив, допълва представителят, пожелал да остане анонимен.

В момент, когато правителството на Конте предоставя безпрецедентна финансова помощ за овладяване на последиците от последователните блокади, администрацията засилва влиянието си в корпоративна Италия с големи дялове в акции. Това е един от факторите, които гневяха бившия премиер Матео Ренци, който сега ръководи по-малката партия в правителството и заплашва да се оттегли от коалицията, ако не получи повече власт.

Администрацията на Конте вероятно ще оцелее поне в краткосрочен план, но расте натискът за промени в кабинета в началото на 2021 г. и това може да има значителни последици за инвеститори като Macquarie Group и Blackstone Group, които трябваше да участват в бъдещи сделки.

“Италиански специалисти по политически риск са бомбардирани със запитвания от инвеститори. Те искат да разберат дали ще има промени в кабинета и ако е така, кои глави ще паднат“, коментира Франческо Галиети, ръководител на консултантската компания Policy Sonar. Италия Италия

Италианските държавни облигации продължиха да поевтиняват след съобщението.

Ренци спори с Конте за контрола и управлението на парите от възстановителния фонд на ЕС и по редица други въпроси, включително каква ще е тежестта на партиите в коалицията и управлението на блокадите и на пандемията. Ренци заплаши да изтегли малката си партия „Италия Вива“ от коалицията с Конте, вероятно в началото на януари, ако премиерът не направи отстъпки, включващи промени в някои министерства.

Италия трябва да получи първия транш от над 200 млрд. евро (245 млрд. долара) под формата на грантове и заеми от възстановителния фонд на ЕС до средата на идната година и тези пари вероятно ще помогнат за намаляване на голяма част от напрежението.

Засега дори малки събития се оказват дразнител. Индустриалната политика е предизвикала редица спорове, съобщават двама запознати източници.

Парламентарен дебат тази седмица за ролята на финансовото министерство в продажбата на фондовата борса Borsa Italiana беше отложен за след празниците, за да се избегне публична разпра, съобщават източниците. Финансовият министър Роберто Гуалтиери изигра ключова роля при придвижването на продажбата на Borsa на Euronext за сметка на други кандидати, което предизвика критики заради намеса на правителството в частна сделка.

В други времена напрежението беше свързано с поемането на по-голяма роля в индустриалната политика, в резултат на което финансовото министерство и правителството постоянно опитват да намерят среден път.

Финансовото министерство е обвинявано, че се намесва в дела на частна компания, опитвайки да продаде изпитващия затруднения кредитор Banca Monte dei Paschi di Siena на UniCredit. Тази ситуация допринесе за оставката на главния изпълнителен директор на UniCredit Жан-Пиер Мюстие. Но депутати от движението „Пет звезди“, което е голям коалиционен партньор, обвиниха правителството, че опитва да продаде Paschi вместо да я задържи в държавни ръце за по-дълго време, като почти предизвикаха бунт миналия месец.

Напрежение в управляващата коалиция има и относно съдбата на оператора на магистрални такси Autostrade per l’Italia, като правителството настоява собствениците от Benetton да напуснат компанията. Във всеки от тези случаи държавният кредитор и инвеститор в акции Cassa Depositi e Prestiti е бил помолен да поеме дял, предизвиквайки дебат за ролята и на Cassa.

Представители на Демократическата партия на Гуалтиери и „Пет звезди“ определиха CDP като важна част от финансовата мощ на правителството и се готвят да изберат нов лидер, когато мандатът на главния изпълнителен директор Фабрицио Палермо приключи в началото на следващата година. Това може да се окаже още един щекотлив въпрос за разединената администрация.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:01 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още