IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Испания определи таван върху цените на газа

Това е най-дръзкото усилие на страна в Европа да овладее бързо растящите цени, а до края на деня то трябва да бъде последвано и от Португалия

15:40 | 13.05.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Испания одобри правила за таван върху цените на природния газ, най-радикалното усилие до момента от страна на европейско правителство да овладее бързо растящите енергийни разходи заради войната в Украйна, предава Bloomberg.

Съобщението слага край на седмици преговори между властите в Мадрид и Европейския съюз по плана. Очаква се Португалия да получи зелена светлина за сходни правила по-късно днес.

Плановете са крайъгълен камък в европейската електрическа интеграция, като дават на двете иберийски страни разрешение да действат извън правилата на общия пазар на ЕС и да се намесват при определянето на цените.

Блокът се стреми да сдържи ускоряващата се инфлация, породена до голяма степен от цените на енергията, които достигнаха рекордни нива след избухването на войната. Испания Испания

Европейската комисия предостави преди време разрешение на Испания и Португалия да поставят таван върху цените на газа, използван в производството на електрическа енергия, на средно ниво от 50 евро на мегаватчас за една година. Но задействането му беше отложено, докато лидерите определят подробностите за това как ще работи системата и кой ще плати сметката.

Растящи цени

При настоящата система най-скъпият източник за производство на енергия ще определя пазарната цена на едро за деня. В момента това е газът, въпреки че той се използва за под една трета от общото производство на електрическа енергия в Испания, а в Португалия делът е дори по-малък.

Макар че цената на газа в Европа отстъпи от рекордните нива, които достигна в първите седмици на войната в Украйна, тя все още е висока. Цените по бенчмарковия контракт сега са близо до 100 евро на мегаватчас, около четири пъти повече от нивото година по-рано.

Когато цените са високи или волатилни, системата е скъпа за интензивните индустриални потребители. Освен това около една трета от потребителите на дребно в Испания плащат най-високата цена независимо от типа електрическа енергия, която използват, защото техните договори за енергия са индексирани към цените на едро.

Споразумението за въвеждане на таван върху цените е от много по-голямо значение за Испания, отколкото за Португалия, където цената на газа засяга само малка част от потребителите. Всяка страна може да определя рамката си как да работи таванът.

Първоначално испанският премиер Педро Санчес се опита да получи подкрепа от лидерите в Европа за реформиране на цялостния европейски енергиен пазар на едро, като заяви, че рамката му е създадена в момент, когато възобновяемата енергия не е била фактор.

Енергиен остров

В крайна сметка дипломатическите усилия се провалиха. Санчес се насочи към временно споразумение, което да даде на Испания и Португалия изключение с аргумента, че Иберийският полуостров има ограничени връзки с останалата европейска енергийна мрежа и следователно може да бъде счетен за „енергиен остров“.

Инициативата се натъкна на значителна съпротива от редица северноевропейски правителства, както и от компании за комунални услуги, включително Iberdrola, която е най-голямата в Испания. Компанията заяви, че всеки таван върху цените трябва да се прилага в цяла Европа и че разрешаването на две страни да действат сами може да подкопае общия пазар.

Испанското правителство смята таваните за най-лесния начин за овладяване на инфлацията, която достигна 8,3% през април, което е забавяне спрямо март, но все още е близо до исторически високи нива.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:19 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още