IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Италия все повече се разочарова от Европа

През 90-те години Италия отново бе в криза, но успя да намери верния път. Днес обаче решенията може да се окажат по-трудни за откриване

19:53 | 21.03.17 г. 5
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Преди четвърт век Италия бе потънала в море от проблеми, които напомнят за днешните бури. Партийната политическа система се разпадаше. Огромен корупционен скандал бе проникнал на най-високите нива на обществения живот. Бързо увеличаващият се държавен дълг смачкваше икономиката, а гражданите се бяха отчаяли от способността на държавата да поддържа закона и реда, коментира редакторът за Европа във Financial Times Тони Барбър.

Италия някак успя да намери верния път, за да премине през сътресенията, след като сблъсъкът между християндемократите и комунистите след 1945 г. отстъпи на съперничеството между дясната коалиция на Силвио Берлускони и левия блок на Романо Проди.

Чужденците често подценяват способността на Италия да заобикаля бедствията. Днес обаче залозите са по-високи от тези през 1992 г. Решенията може да се окажат по-трудни за откриване. Причините лежат в радикално различните контексти на Европейския съюз (ЕС) и на Средиземноморието, където се намира Италия.

Някои от сегашните предизвикателства на Италия изглеждат подобни на тези в началото на 90-те години. Партийната система още веднъж е разпокъсана. Управляващата лявоцентристка Демократическа партия се разцепи миналия месец. Дясното е разделено. Най-популярната опозиоционна партия е Движение „Пет звезди“, обърната срещу статуквото. От ноември 2011 г. четирима министър-председатели са заемали поста не защото избирателите са гласували за тях, а заради финансови критични моменти, фракционни разправии, партийни преврати и провалила се конституционна реформа.

Вярно е, че проблемите на Италия с мафията и корупцията не изглеждат толкова страшни като през 1992 г. Въпреки това Матео Ренци – бившият премиер и лидер на демократите, понесе тежък удар този месец, когато стана ясно, че баща му Тициано Ренци и близкият му политически съюзник Лука Лоти са обект на съдебно разследване заради съмнения в корупция по обществена подкрепа.

Най-тревожното сравнение между 1992 г. и днес се отнася до италианската икономика, която според прогнозите тази година ще бъде най-бавно нарастващата еврозоната. Държавният дълг е над 132% от брутния вътрешен продукт. Безработицата е почти 12%, а нивото на младежката безработица – над 37%.

В следствие на това все повече италиански политици поставят под въпрос ползите от членството в еврозоната. Което правят и италианските избиратели. В проучването на Евробарометър, публикувано през декември, 47% казват, че еврото е „лошо“ за страната им, а само 41% - че е „добро“.

Разликата с преди 25 години е огромна. Тогава европейската интеграция за повечето италианци звучеше като отговор на слабостите, които измъчват Италия от обединението през 1861 г. Индустриалците на север процъфтяват благодарение на износната им сила и връзките с германските вериги на доставки. Експертите в централната банка и финансовото министерство знаят за опасностите, които носи излизане от еврозоната, за Италия, ЕС и глобалната финансова система.

Дългият застой обаче, който съвпада с членството на Италия в еврозоната, кара много италианци да виждат еврото като усмирителна риза. Два фактора засилват това чувство на неудовлетвореност. Първо, фискалните правила на еврозоната изглеждат като създадени по модел на Германия без да се взимат предвид италианските специфики. Молбите за повече благосклонност от правителствата в Рим не успяха да омилостивят Берлин. А не това имаше Италия наум, когато се присъедини към еврото през 1999 г.

Второ, италианците смятат, че ЕС не е солидарен към бежанската и мигрантска криза в Средиземноморието – криза, която няма друг еквивалент от 1992 г. насам. Половин милион души са пристигнали с лодки в Италия през последните три години. Новодошлите през тази година са рекордно много. Липсата на подкрепа от Централна и Източна Европа вбесява Италия.

Докато умерено ляво или дясно управляват Италия, може би е възможно това разочарование от ЕС и еврото да се удържа. Разривът при демократите обаче е поредният признак, че партийната система се разцепва под натиска. А Движение „Пет звезди“ са готови да действа всеки момент.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:00 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

4
rate up comment 1 rate down comment 0
khao
преди 7 години
ти си ебacи лепкaви ***, 100 пъти ти казах да не ми гледаш в гащите и в оная работа, тия турско-руски забавления са ми чужди и не ме интересуват ... има много каот теб в този форум, обърни се към тях.... и се научи да четеш, един ред съм написал и него обърка :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 1
michaelis12
преди 7 години
Жабария си е бандитска държава нищо, че е в ЕС от Римската Империя още .... :)) Тте сами си джиткат с трафик на ***, бежанци, дроги, пушки които не искат да спират защото си е далавера, а съвсем друго на ръка е, че имат едни над 2.5 трилиона евра дет висят ... да се ораят нали беха мнооо по-грамадна икономика от руската ... Еми щом са такива титани без кьорав ресурс и се надуват айде сега да ги видим Populus Romanus Жабариус колко струват ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 3
majnata
преди 7 години
Мислиш ли , че на някой му пука за твоите *** ?! Че и заглавие иска за това !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 8
khao
преди 7 години
Италия все повече се чуди кой ми сpа в гащите ... заглавието може да бъде и това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още