IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Изкривен енергиен преход - Полша ще захранва въглищна мина със слънчева енергия

80% от осигурената сума за „зелените проекти“ на компанията оператор, са предоставени от ЕС за ограничаване на вредните емисии в промишлеността

01:00 | 20.10.19 г. 3
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Въпреки критиките, които отнася Полша по отношение на силната ѝ зависимост от въглищата, страната стартира нов зелен проект, който впечатлява със своята особеност.

В комплекса за обработка на въглища към мината „Нова руда“ Полша изгражда соларен парк с инсталирана мощност в размер на 410 kWp (1 kWp е равен1100 киловатчаса годишно – бел.ред.), съобщава GlobEnergia. 

Предвидени са общо 1109 соларни панела, които ще произвеждат електроенергия за мината. Това е първото подобно начинание на Polish Mining Group (Polska Grupa Górnicza), най-голямата миннодобивна компания в рамките на Европейския съюз (ЕС), от плана ѝ да изгради соларен парк с общ капацитет от 95 мегавата.

Въпросните 1109 панела ще бъдат разположени на 9 покрива на съоръжението, като ще покриват нуждите на компанията при добива на нови изкопаеми ресурси.

Инсталацията трябва да осигури приблизително 390 мегаватчаса електроенергия годишно.

Соларната енергия ще се използва изцяло за собствените нужди на PGG, особено за осветление и захранване на сградите на повърхността на комплекса. Инсталацията ще намали консумацията на енергия от мрежата и по този начин ще увеличи енергийната независимост на компанията. Инвестицията ще позволи на PGG да спестява по 136,5 хил. злоти годишно (62,3 хил. лв).

Преди старта на поставянето на панелите е трябвал да бъде направен щателен преглед на всички сгради и покриви, посочват от дружеството.

Това няма да е единственият подобен проект на PGG. Компанията предвижда да инсталира подобни фотоволтаици и в останалите свои комплекси в страната. Предвидено е да бъдат монтирани панели още в комплексите „Сошница“, „Руда Сласка“ и „Рудник“ с приблизителен общ инсталиран капацитет от 6-7 MWp.

Стойността на целия проект е оценена на около 300 млн. злоти (136 млн. лв), като до 80% от средствата ще бъдат осигурени от ЕС като част от инициативата за намаляване на вредните емисии от промишлеността.

Този проект ще спести около 60 хил. тона емисии на въглероден диоксид за атмосферата, като инсталацията в „Нова руда“ ще ограничи вредните газове съответно с 317 т въглероден диоксид, 297 т серен диоксид, 302 т азотни оксиди и 18 кг прахови частици тип PM2.5 и PM10.

Polish Mining Group разполага с общо 42 хил. работници, като развива осем въглищни мини в района на Катовице, а годишното ѝ производство на въглища достига 30 млн. т. Печалбата ѝ преди лихви, данъци и амротизация достига 613 млн. евро за 2018 г. Пазарният ѝ дял в Полша по отношение на въглищната индустрия достига 47%, а в контекста на наетите работници – 51%.

На фона на тази новина възниква за пореден път вече задаваният многократно въпрос - какво може да направи ЕС по отношение на таксономията за зелено финансиране - една актуална тема, която засяга както Европейската инвестиционна банка, така и новия кабинет на Европейската комисия под ръководството на Урсула фон дер Лайен.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:12 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

3
rate up comment 0 rate down comment 0
khao
преди 4 години
отговора е повече от елементарен и ясен на всички, без ***-троловете :) ... всичко ще го платим ние - хората, под една или друга форма !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 0
Hahoto
преди 4 години
Както би казал Гретенския свещенник: "Щом поляците горят въглища, ще горят в ада на идващия апокалипсис". :)) за пореден път вече задаваният многократно въпрос от поляците е, кой ще плати цената на затоплиската глупост. Въпрос с отворен отговор!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 2
zelka007
преди 4 години
ами изкревен чак не , леко первезен защото въглищарите имат пари ама се правят на ударени за разни субсидии :))) ... по принцип добивните дейности в световен мащаб са отговорни за голям % от въглеродните и NOx емисии . те обикновенно са островно захранване . та всяка стъпка в намаляване на тези емисии е добра . в цял свят има доста проекти за зелено захранване на минни дейности . наскоро попаднах и на един такъв за златна мина :https://***.pv-magazine.com/2019/10/14/mali-gold-mine-set-for-30-mw-of-solar-and-13-5-mwh-of-storage/въпреки , че за мен най-впечатлителният и мащабен е онзи в чили :https://analysis.newenergyupdate.com/csp-today/cerro-dominador-csp-developer-plans-larger-plants-chile
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още