IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как смята да се справи Сърбия с изтичането на мозъци?

Проблемът е общ за всички балкански страни, включително за България, която има едно от най-бързо намаляващите населения в света, пише Bloomberg

19:28 | 26.02.19 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Зоран Джорджевич е изправен пред предизвикателство – да спре изтичането на служители, заради което страната му загуби над 5% от населението си през последните десет години, пише Bloomberg.

Като сръбски министър на труда Джорджевич е изправен пред същите препятствия като останалите страни на Балканите – относително ниски заплати, висока безработица и по-добре платени работни места недалеч от границите й, в Европейския съюз, които примамват сърбите. Той е наел екип от икономисти и статистици начело с експерт по миграция, за да се справи с най-големите икономически и демографски проблеми в Европа.

Планът е да бъдат подкрепени стабилният икономически растеж на Сърбия, строгите публични финанси, жаждата за чуждестранни инвестиции и желанието на президента Александър Вучич страната му да стане част от Европейския съюз през следващото десетилетие, казва министърът.

„Това са боеприпасите, които можем да използваме“, казва 49-годишният бивш финансист и министър на отбраната. „Когато се присъединим към Европейския съюз, искаме Сърбия да бъде страна по средата на пътя, а икономическата миграция да е нещо, което се случва на други страни“, допълва той. Блумбърг Блумбърг

Сърбия не е сама. Близките Албания, Босна и Херцеговина, Северна Македония и Черна гора също се стремят към членство в ЕС. Съседните Хърватия и България вече членуват в съюза, но всъщност този статут засили изтичането на техни граждани в чужбина. България, която страда и от ниска раждаемост, има едно от най-бързо намаляващите населения в света.

Сергей Гуриев, главен икономист на Европейската банка за възстановяване и развитие, обрисува тежка картина пред региона. Тя се влошава и от жизнения стандарт, който едва надхвърля една трета от средния за ЕС, като България е достигнала до половината от равнището в блока, а Хърватия – до две трети от нивото му.

„Сърбия все още е от лошата страна на класацията. Когато Сърбия достигне днешното ниво на Грузия, Турция или Унгария, засиленото развитие ще намали емиграцията“, казва Гуриев.

Световен шампион

Според доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) около 60% от приблизително 415 хил. сърби, които са напуснали страната между 2007 и 2016 г., са заминали за Германия. Безработицата е надхвърляла 11% в края на миналата година, като при младежите под 24 години тя е достигала 25%.

Младите хора „искат сигурни работни места, добра заплата и бърз път към закупуване на апартамент. Ролята на правителството е да помогне за създаването на нови работни места, така че хората да не разчитат на социални помощи, да не се местят в близки градове заради липсата на работа в родния им град или в крайна сметка да напускат страната“, казва Джорджевич.

Но годишният икономически растеж от 3,5% през четвъртото тримесечие е подобрение спрямо 2017 г., а преките чуждестранни инвестиции на стойност 1,4 млрд. евро (1,6 млрд. долара) до средата на миналата година са напът да отбележат най-високото си ниво от седем години.

Джорджевич планира да постигне още по-голямо подобрение, като задържи служители и привлече повече заводи – стратегия, която помогна за стимулирането на икономиката на страни като Унгария, Словакия, Чехия и Полша. В същото време министърът казва, че страната трябва да продължи да открива работни места, които създават добавена стойност, за да избегне модел, основан само на евтина работна ръка. Той може да се възползва от интензивния социален живот, който превърна Сърбия в „световен шампион“.

„Идеята ни е Сърбия да е различна. Все повече висококвалифицирана работа може да се извършва от разстояние, има модерни транспортни и комуникационни средства, а Сърбия не е страна, която е лишена от нещо“, казва Джорджевич.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:09 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

1
rate up comment 5 rate down comment 0
melon
преди 5 години
Ако бях мозък, да съм изтекъл отдавна!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още