IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китай ще преследва мира в Украйна "при негови условия"

Пекин иска от Брюксел "независимост" в отношенията им, като намеква за влиянието на САЩ

22:53 | 01.04.22 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg</em></p>

Снимка: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg

Китай увери Европейският съюз (ЕС) по време на виртуалната среща на върха, проведена в петък (1 април), че ще търси мир в Украйна, но „при негови условия“. Така Пекин отклонява натиска на Брюксел за заемането на по-твърда позиция спрямо Русия.

Премиерът на Китай Ли Къцян коментира пред лидерите на ЕС, че Пекин ще настоява за мир по "свой начин". Президентът Си Дзинпин изрази надежда ЕС да се отнася към Китай "независимо", като намекна за тесните връзки на Европа със САЩ, предава Ройтерс.

ЕС същевременно предупреди Китай да не позволява на Русия да заобикаля западните санкции, наложени заради руската инвазия в Украйна.

"Призовахме Китай да помогне за прекратяване на войната в Украйна. Китай не може да си затваря очите за нарушаването на международното право от страна на Русия", каза председателят на Европейския съвет Шарл Мишел на брифинг с председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен след срещата на върха, която е първата от края на декември 2020 г. насам.

Пекин изгражда по-тесни връзки в областта на енергетиката, търговията и сигурността с Москва, като се позиционира като глобална сила, която може да се противопостави на САЩ.

Ли Къцян коментира пред лидерите на ЕС, че Китай винаги е търсил мир и е насърчавал преговорите и е готов да продължи да играе конструктивна роля заедно с международната общност, съобщава китайската държавна телевизия CCTV.

По думите на Мишел двете страни са съгласни, че войната, която Русия нарича "специална военна операция", застрашава глобалната сигурност и световната икономика.

Китай има опасения, че европейските страни приемат по-твърди външнополитически сигнали от Вашингтон и призова ЕС да „изключи външна намеса“ от отношенията си с Пекин. През 2019 г. ЕС рязко промени мекия дипломатически език и определи Китай като системен съперник.

ЕС, Великобритания и САЩ санкционираха китайски служители заради предполагаеми нарушения на човешките права в региона на Синдзян, което накара Пекин да отмъсти, като замрази вече договорената инвестиционна сделка между ЕС и Китай.

Китай спря и вноса си от Литва, след като балтийската държава от ЕС позволи на Тайван да отвори де факто посолство в столицата си, което разгневи Пекин. Китай смята демократично управлявания остров за своя собствена територия.

Фон дер Лайен каза, че Пекин трябва да защити международния ред, който превърна Китай във втората по големина икономика в света. Западът казва, че инвазията на Русия в Украйна е нарушение на устава на ООН.

"Това е определящ момент, защото нищо няма да бъде както преди войната. Сега е моментът да заемем много ясна позиция за подкрепа и защита на основания на правила ред", коментира тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:54 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

1
rate up comment 4 rate down comment 1
sultan
преди 1 година
Ситуацията може да се обобщи така: "Кучето си лае, керванът си върви". Да виждаш евробюрократите в унизителната позиция на дипломатично разиграващите ги Китай и Русия е забавно. И не защото ЕС е лош проект, напротив - идеята за такъв съюз е страхотна, но "призваните" в момента да го управляват са тотално лишени от идеи за бъдещето му, а още по-малко от защита на интересите му. Позор!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още