IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Коалицията на желаещите на Еманюел Макрон

През юни в Париж министрите на отбраната на 10 европейски държави ще подпишат споразумение по политиката за отбрана на ЕС

16:08 | 07.05.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Загубил търпение от липсата на действия от Германия за европейската отбрана, френският президент Еманюел Макрон взема инициативата в свои ръце, пише в анализ европейският Politico. Изданието съобщава, позовавайки се на свои източници, че през юни в Париж ще се съберат министрите на отбраната на 10 държави - Германия, Великобритания, Италия, Испания, Холандия, Белгия, Португалия, Дания и Естония, които ще подпишат споразумение за изграждането на системата за европейската отбрана.

Целта е да се даде тласък на тази политика, която вече е включена в предложението на Европейската комисия за Многогодишната финансова рамка на общността, но и да се привлече Великобритания в компанията.

Участието на Лондон в европейската армия е отхвърляно от средите, подкрепящи Brexit в управляващата Консервативна партия. Но пък премиерът Тереза Мей не изглежда притеснена. Без да афишира Великобритания обеща подкрепа на Франция в операцията ѝ в Мали.

За ЕС е много важно Великобритания да бъде част от европейските планове за отбрана, защото армията ѝ е най-оперативна и бързоразгръща се в ЕС, смятат френски анализатори. Нещо повече Лондон споделя една и съща стратегическа култура и история на отбранителните операции извън Европа, посочват още източниците на Politico.

Франция е имала намерение да привлече към своята инициатива и държавите от ЕС, които не са част от НАТО - Швеция и Финландия, както и Норвегия, която е в Алианса, но е извън ЕС. На този етап обаче те не желаят да се присъединят към инициативата.

Според изданието Париж е имал желание да привлече и Полша - най-голямата армия в централна Европа, но среща съпротивата на авторитарния режим на партията на Ярослав Качински "Право и справедливост".  В клуба на желаещите обаче влиза Естония, което дава фронт на коалицията към Русия.

Германия бави политиката за европейската отбрана на първо място заради очакваната вътрешна съпротива сред своите граждани. Освен това има доста въпроси относно мандатността и одобренията на идеите в тази област. Въпреки това Берлин ще участва на срещата, за да държи под око действията на французите и британците в тази област.

До този момент 25 държави от ЕС (без Малта и Дания) подписаха споразумението за създаването на европейската отбрана. Идеята стана актуална след заплахите на американския президент Доналд Тръмп в първите дни от своя мандат, че САЩ няма да поема повече финансовата тежест на колективната отбрана в НАТО, защото само няколко държави в Европа изпълняват правилата на Алианса за разходи за отбрана в размер на 2% от брутния вътрешен продукт (БВП).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:25 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още