IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кои от обкръжението на Макрон успяха на изборите и как това ще се отрази на ЕС?

Президентът на Франция се готви да сподели властта си и кабинетът му зависи от това какво споразумение ще сключи той с другите парламентарни групи

09:15 | 25.06.22 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Президентът на Франция Еманюел Макрон. <em>Снимка: EPA/Michel Spingler</em></p>

Президентът на Франция Еманюел Макрон. Снимка: EPA/Michel Spingler

Политическият свят на президента на Франция Еманюел Макрон беше преобърнат след неуспеха му да спечели абсолютно мнозинство в парламента.

Някои познати лица от обкръжението му претърпяха поражения след вота, пише Politico.eu. Други успяха да се задържат над водата и изпълниха условието на Макрон за заемане на по-висок пост.

Докато президентът се готви да сподели част от властта си, остава несигурността  за окончателния състав на неговото правителство, защото всичко зависи от това какво споразумение ще сключи той с другите парламентарни групи.

Всичко това ще има последствия и за Европейския съюз (ЕС).

Кой е вътре

Европейският човек на Макрон. Новият министър по европейските въпроси Клеман Бон заложи на избирателен район, който не беше безопасно място за партията на Макрон, и първоначално изгуби. Той успя да преодолее резултата от първия тур, в който завърши на второ място, и се справи на балотажа с 50,7 процента от гласовете. Ако беше загубил, щеше да се наложи да подаде оставка, както е прието за министрите от ерата на Саркози.

Бон вероятно ще запази работата си. Той е основна фигура в управлението на Макрон и ротационното председателство на Съвета на ЕС, което приключва този месец.

Останалите от екипажа. Точно като Бон, други министри с място в парламента ще имат много повече правомощия като членове на кабинета, а не като редовни законодатели. Министърът на търговията Франк Ристер е сред преизбраните и ще запази поста си.

Габриел Атал също ще запази работата си в правителството. Той обаче няма да води преговори по ключови въпроси на ЕС.

Министърът на икономиката и финансите Брюно льо Мер (който не се кандидатира за преизбиране в парламента) ще остане основният човек за икономическата политика на Макрон. Все още не са назначени нови министри на индустрията и цифровите технологии.

Трябва да се следи и Орор Берже, тъй като тя ще ръководи парламентарната група на партията на Макрон. Тя ще отговаря за това депутатите на Макрон да гласуват последователно.

Врагът на Amazon. В лицето на Франция гигантът за електронна търговия Amazon има един от най-големите си врагове в Европа. Откакто Макрон дойде на власт през 2017 г., Amazon значително увеличи присъствието си във Франция, но и привлече гневни реакции основно заради Алма Дюфур. Тя влезе в парламента от алианса на Жан-Люк Меленшон NUPES.

Дюфур ръководи групата активисти за климата Friends of the Earth, която твърди, че е принудила компанията да се откаже от пет големи проекта във Франция през последните пет години.

През последните пет години Франция лобира активно за по-строги правила за конкуренция и безопасност на продуктите в ЕС. Макрон обаче е лицето на Choose France, инициатива за привличане на чуждестранни инвестиции, а Дюфур планира да има последната дума за това дали Amazon ще изгуби Франция.

„Екофеминистката“. Зеленият депутат Сандрин Русо има твърда позиция по въпроси, свързани с околната среда и равенството между половете. „Екофеминистката“ законодателка, както самата тя се описва, е яростен критик на енергийната политика на Макрон и иска Франция постепенно да прекрати ядрената енергия.

Русо по-специално разкритикува решението на Макрон да строи нови ядрени реактори. Франция беше яростен привърженик на ядрената енергия и ръководеше група държави, които настояваха за включване на ядрената енергия в таксономията на ЕС за зелени инвестиции. Леви законодатели като Русо и Жюлиен Баю ще поставят под въпрос този подход.

Последна актуализация: 17:20 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още