IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Количественото облекчаване на ЕЦБ може да е намалило неравенството в доходите

Според нов доклад от изобилните стимули не са се възползвали най-богатите домакинства

21:10 | 18.07.18 г. 5
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Схемата за изкупуване на облигации, възлизаща на 2,6 трлн. евро, на Европейската централна банка (ЕЦБ) може да е намалила неравенството в доходите, показа ново изследване на икономисти от банката. То оспорва твърденията на критиците, според които от изобилните стимули може да са се възползвали най-богатите домакинства, съобщава Ройтерс.

Засилвайки нагоре икономическия растеж, стимулите доведоха до създаване на работни места, от което са се възползвали домакинствата от най-бедните 20% на населението. Причината е, че програмата е изравнила разпределението на доходите и временно е спряла разширяването на „ножицата“ между бедните и богатите, твърди докладът, който незадължително изразява становището на ЕЦБ.

Критиците на схемата на ЕЦБ, създадена, за да генерира инфлация, твърдят, че тя ограбва бедните и обикновените спестяващи, докато в същото време облагодетелства богатите с множество финансови активи и домакинствата с големи ипотеки.

„Намаляването на безработицата и неравенството в доходите се вижда особено много в онези страни, например Испания, в които първоначалните нива на безработица са по-високи“, твърди докладът. „Ефектът до голяма степен може да бъде отдаден на непропорционално големия спад на нивото на безработица сред домакинствата с ниски доходи“.

Въпреки това покупките на облигации са направили малко, за да намалят неравенството в благосъстоянието и анализаторите твърдят, че дори от гледна точка на доходите влиянието е слабо в сравнение с историческата тенденция от растящо неравенство.

„Цялостните ефекти от паричната политика върху неравенството в доходите са скромни в сравнение с наблюдаваната трайна тенденция“, казва докладът, публикуван от ЕЦБ под името „Документ за дискусии“.

Количественото облекчаване би трябвало да приключи в края на тази година. Очаква се обаче ЕЦБ да запази купчината си облигации години напред, което би трябвало да помогне разходите за заеми да останат на рекордно ниски нива, за да подкрепят възстановяването.

Докладът твърди още, че макар че ниските лихвени проценти наистина да вредят на стойността на обикновените спестовни продукти, собствениците на такива активи са били компенсирани за загубите си чрез по-здравата икономика, която е подобрила покупателната сила на домакинствата, вдигайки заетостта до рекордни нива.

Паричната политика през последните години облагодетелства повече домакинства и не допринесе за ръст на неравенството в благосъстоянието, доходите или потреблението“, твърди още докладът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:43 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

4
rate up comment 3 rate down comment 3
Mohave _
преди 5 години
Ще дам пример : половината от заплатата на една мед. сестра отива за заплата на един санитар . Успокоението е , че ниският доход на мед . сестра се компенсира от спадналата на половина безработица и нарсналата потребителска сила . От друга страна , неравенството е изчезнало . :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 17 rate down comment 8
studioaa
преди 5 години
Поредната опашата лъжа на евробюрократите. Единствените печеливши от ниските лихви за акциите и имотите, а бедните хора нямат нито едното нито другото. И банкерите са направили тлъста коминсионна от посредничество... Ако цената на активите се срине с 90% богатите ще изгубят 90% от богатството си, а най-бедните 20% няма да загубят и 10% от дохода си... Паазарния срив = справедливост и равенство, а ръста на парите, които се печелят от спекула без труд води до свръх-богати и работещи бедни...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 16 rate down comment 5
Toranaga
преди 5 години
Лъжа в данните...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още