IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Конфликтите със САЩ сближават отново Турция и ЕС

Въпреки случващото се в Турция европейски представители посочват, че налице е затопляне на отношенията с Анкара

08:22 | 21.08.18 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	Реджеп Ердоган (в средата), Жан-Клод Юнкер (вдясно) и Доналд Туск (вляво) по време на срещата им във Варна по-рано тази година. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Реджеп Ердоган (в средата), Жан-Клод Юнкер (вдясно) и Доналд Туск (вляво) по време на срещата им във Варна по-рано тази година. Снимка: Ройтерс

На фона на влошаващите се двустранни дипломатически отношения между САЩ и Турция в Европа преобладава оптимизмът, че напрежението между президентите Реджеп Ердоган и Доналд Тръмп ще помогне за стоплянето на обтегнатите връзки на Анкара с Брюксел.

„Ердоган научава кои са истинските му врагове – и това не е Европа“, посочва дипломатически източник пред Financial Times след нов бурен период в двустранните отношения на Анкара и Вашингтон.

Въпреки случващото се в Турция европейски представители посочват, че налице е затопляне на отношенията с Анкара, признак за което е и решението на правителството да освободи двама гръцки войници, заподозряни в шпионаж, както и ръководителя на местното звено на Amnesty International.

Според източника на Financial Times от Брюксел това, че освобождаванията, за които ЕС настояваше от дълго време, се случват след конфликта на Анкара с Вашингтон, „не е съвпадение“.

Това също така накара председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер да направи най-топлите коментари за правителството на Ердоган от Брюксел от доста време насам. „Турция няма от какво да се страхува от своите европейски съседи“, каза Юнкер и допълни, че „ние искаме да видим демократична, стабилна и просперираща Турция“.

Отношенията на Анкара със страните от Европейския съюз се влошиха драстично след осуетяването на опита за преврат в Турция от лятото на 2016 г. Тогава европейските лидери изразиха притеснението си във връзка с последвалата масова чистка на държавния апарат, ударите по медиите, гражданското общество и кюрдската опозиция.

В резултат на това процесът по евроинтеграцията на Турция на практика беше замразен, а плановете за отмяна на визите за турски граждани при пътувания в Шенгенското пространство бяха отложени.

Но осъзнавайки рисковете за икономиката от спорове с блока – най-големия търговски партньор на Турция, Анкара започва да гледа към помирение. В Брюксел също налице е подновената надежда, че схватката на Ердоган с Вашингтон ще сближи Турция и ЕС. Съюзът се нуждае от Турция за сътрудничество по въпросите на конфликта в Сирия и миграцията.

Според високопоставен европейски представител независимо от конфликта между Европа и Ердоган, съюзът има категоричен интерес от сътрудничество с Турция срещу икономическата агресия на Тръмп. „Геостратегическите интереси ще бъдат доминиращи“, посочва представителят на администрацията.

Разведряването се подчертава от серия телефонни разговори миналата седмица между турския президент и лидерите на редица европейски столици, сред които Ангела Меркел в Берлин и Еманюел Макрон в Париж.

Основното притеснение на ЕС във връзка с турската стабилност е миграционното споразумение, сключено между Анкара и Брюксел, което помага за ограничаване на бежанския поток от Сирия.

В рамките на договора съюзът се ангажира да даде на Турция сумата от 3 млрд. евро, които да бъдат похарчени за близо 4-те млн. мигранти, живеещи в страната. През юни страните членки подписаха друго споразумение за нови 3 млрд. евро, които да бъдат предоставени в периода между 2019 и 2020 г. Според дипломати турските икономически неволи няма да застрашат мигрантския договор.

Основният икономически риск за Европа от финансовата ситуация в Турция е основно по отношение на банковата система. Според германски държавен представител опасността от разпространение на турските проблеми е „управляема“, но може да стане по-значима, ако ситуацията излезе извън контрол.

„Имайки предвид колко голяма е тяхната икономика, колко тесни са търговските ни отношения и колко много турци живеят в Германия, то това има потенциала да стане много опасно“, посочва той.

Но Брюксел има ограничени механизми за финансова подкрепа на държава извън ЕС. Основният инструмент за макрофинансова помощ може да бъде активиран само в съчетание със спасителна програма от Международния валутен фонд (МВФ). До момента Турция не дава признаци, че е склонна да поиска такава помощ от МВФ, а високопоставен европейски източник посочва, че ЕС все още не разглежда други варианти за подкрепа за Турция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:55 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още