IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Лагард: ЕЦБ няма да промени паричната си политика на следващата среща

Прекалено рано е и всъщност е излишно да се обсъждат дългосрочни въпроси, коментира председателят на ЕЦБ

17:37 | 21.05.21 г.
<p>
	Кристин Лагард.<em> Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Кристин Лагард. Снимка: архив Ройтерс

Председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард оценява вероятността за голяма промяна на паричната политика на следващата среща на ръководството на банката като слаба, съобщава Bloomberg.

"Прекалено рано е и всъщност е излишно да се обсъждат дългосрочни въпроси", коментира тя на пресконференция в Лисабон в петък в отговор на въпрос дали икономическият скок в Европа може да накара ЕЦБ да ограничи програмата си за спешно изкупуване на облигации.

„Нашият ангажимент към еврозоната е да поддържаме благоприятни условия за финансиране през целия пандемичен период“, казва тя.

Активизирането на усилията за ваксинация и спадът на новите случаи на коронавируса подхранват спекулациите, че ЕЦБ скоро може да започне да обсъжда намаляване на мащаба на подкрепата за пазарите и икономиката.

Централната банка засили закупуването на облигации през това тримесечие, за да се противопостави на нарастващите разходи по заемите, предизвикани от по-бързото възстановяване на САЩ.

Управителният съвет на ЕЦБ ще заседава на 10 юни, за да прегледа актуализираните прогнози за еврозоната.

Еврото поевтиня спрямо всички свои основни конкурентни валути след коментарите на Лагард. Спрямо долара единната валута падна с 0,4% до ниво от 1,282.

Лагард потвърждава мнението си, че по-високата инфлация през 2021 г. ще е временна. Централните банкери трябва да проследят ускоряването на повишаването на цените, защото основните фактори за устойчив растеж „със сигурност не са налице“, казва още тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:52 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още